Küresel Isınmayı Durdurmak Mümkün mü?

0
994
görüntülenme
Küresel Isınmayı Durdurmak Mümkün mü?
Küresel Isınmayı Durdurmak Mümkün mü?

Hiç vakit kaybetmeden hemen şimdi yapabileceğimiz çok şey var. Evimizde ya da iş yerimizde ne kadar enerji tüketiyoruz? Fosil yakıtları her kullandığımızda küresel ısınmaya sebep olan sera gazları salınımına ne kadar katkıda bulunuyoruz?

Kişisel çabalar yetersiz görünebilir ama hep beraber gidişatı değiştirebiliriz. Daha az enerji kullanımı ve özellikle politikacıları ikna etme konusunda hepimizin bireysel olarak göstereceği çabalar, küresel ısınmanın durdurulması için çok büyük önem taşıyor.

Evlerimizi ısıtmak ve soğutmak için enerji kullanırız. Yapacağımız ufak değişikliklerle enerji tasarrufu yapabilir, hem kesemize katkı sağlayabilir hem de karbondioksit salımını düşürerek küresel ısınmayı durdurabiliriz. Evimizin yalıtımını iyi yapalım. Evlerdeki ısı kaçaklarını bulup önleyici tedbirler alalım. Kullandığımız odaları ısıtalım. Kullanmadığımız odaları ısıtmayalım. Geceleri panjurları, perdeleri, storları kapatalım. Elektrikli ısıtıcıları asgari düzeyde kullanalım. Kapı ve pencerelerimizi yalıtalım. Bulaşık ve çamaşır makineleri dolana kadar bekleyelim. Tasarruflu ampulleri kullanalım. Elektrikli aletleri kullanmadığımız zamanlarda kapalı olduklarından emin olalım. Bilgisayarlarımızı, müzik setlerimizi, televizyonlarımızı uyur konumda bırakmayalım. Tam olarak kapatalım. Bu aletler açık konumda oldukları kadar enerji harcarlar.

İş yerlerimizde de aydınlatma, ısınma, soğutma, bilgisayarlar, yazıcılar, fotokopi makineleri, vs. kullanarak küresel ısınmaya sebep oluruz. Evde yapabileceklerimiz iş yeri için de geçerlidir. Bunlara bir de çalışanların ulaşımını, uçak yolculuklarını, kâğıt kullanımlarını da eklersek iş yerlerinin küresel ısınmaya etkisinin azımsanmayacak miktarda olduğu görülür. Dolayısıyla karbon salınımını azaltma çabasında iş yerlerimiz önemli bir yere sahiptir. Kapattığımızdan emin olalım. Ofis donanımının geceleri ve hafta sonları kapalı konumda olduğundan emin olalım. Bilgisayarımızı kapalı tutalım. Bilgisayarımızı üç saatten fazla bir süre, ekranımızı otuz dakikadan fazla bir süre kullanmayacaksak kapatalım. Zaman ayarlı ısınma sistemi kullanalım. Gerektiği zaman ısınalım. Işıkları kapatalım. Kısa süreli bile olsa kullanmadığımız zamanlarda ışıkları kapatalım. Kahve-çay makinesini açık bırakmayalım. Sıcak durması için termos kullanabilirsiniz.

  Dünya'nın En Büyük Fast-Food Restoran Zincirleri

Karbondioksit salınımının en önemli kaynağı, kara ve hava taşıtlarının oluşturduğu ulaşım sektörüdür. Uçaklar, küresel karbondioksit miktarının %12’sini oluşturur. Yakıttan tasarruf etmek için atacağımız her adım küresel ısınmayı azaltacaktır. Toplu taşıma araçlarını tercih edelim. Özel araba kullanmak, her zaman toplu taşıma araçlarından daha pahalıdır. Arazi araçları, pikaplar, minibüsler gibi yüksek motor hacimli araçlar diğerlerine göre daha çok yakıt tüketir. Bu tip büyük araçları kullanmaktan kaçınalım.

Paylaş

Bir Cevap Yazın