Pasaport Çeşitleri ve Vize İşlemleri

0
318
görüntülenme

E-YaşamRehberi.com web sitesi içindeki çeşitli rehberlerden biride Seyahat ve Gezi Rehberi bölümü. Seyahat Rehberin önemli içeriğinden biride “Pasaport ve Vize İşlemleri” ile ilgili detaylı bilgilerin verildiği bölüm. Burada güncel pasaport harçları, pasaport defteri bedelleri, Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport bilgilerine ulaşabilirsiniz. Çeşitlerine göre pasaport başvurusu için hangi belgeler gerektiğini, hangi pasaport türünü kimlerin alabileceğini ve kullanabileceğini öğrenebilirsiniz. Pasaportların geçerlilik süreleri, harçsız öğrenci pasaportu ve pasaport harcı yatırılan anlaşmalı bankalar bilgileri de mevcuttur.

Denizcilerin kullandığı ve 5682 sayılı Pasaport Kanunu kapsamında pasaport yerine geçen “Gemi Adamı Cüzdanı” ile ilgili bilgilere de bu bölümden ulaşabilirsiniz. Gemi Adamı Cüzdanı başvurusu için ilk önce ne yapılması gerekir? Gemi Adamı Cüzdanının basımı nerede yapılmaktadır? Gemi Adamı Bilgi Sistemi üzerinden yapabileceğiniz işlemler detaylı bir biçimde anlatılmaktadır. İlgili sayfalarda bu işlemleri yapacağınız resmi linklerde bulunmaktadır.

e-yasamrehberi.com’un Seyahat Rehberi “Vize İşlemleri” bölümünde ise çeşitli faydalı bilgiler yer almaktadır. Bunlar Schengen Vizeleri, Hac ve Umre Vizesi, Kıbrıs pasaport ve vize işlemleri, yabancı ülkelerin vize uygulamaları, Rusya vize işlemleri, Türkiye’ de temsilciliği olmayan ülkelerin vize işlemleri, yabancı ülkelerin acil durum telefonları, ülkemizdeki yabancı ülkelerin büyükelçilik ve konsolosluk iletişim bilgileri ile yurtdışındaki ülkemizin büyükelçilik ve konsolosluk iletişim bilgileridir.

Online Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

Nüfus Müdürlüğünden “Online Pasaport Randevusu” nereden nasıl alınır? Bu işlemin yapılacağı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait resmi web sitesi adresi ve bu adreste işlemlerin nasıl yapılacağı bilgisi ilgili sayfada detaylı anlatılmaktadır. Randevu Portalının kullanımı aşama aşama e-yasamrehberi.com web sitesinde resimli anlatılmıştır. Online alınan pasaport randevusuna ne zaman gitmek gerekir? Pasaport başvuru yaptıktan kaç gün sonra elinize geçer? Ve hazırlanan pasaportun teslimi nasıl oluyor? Tüm bu bilgilerde sayfada bulunmaktadır. Pasaport başvurularınızın durumunu sorgulayabileceğiniz resmi adreste bu sayfada verilmektedir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın