Pandemi Döneminde Akademik Çeviri Nereden Alınır?

0
208
görüntülenme
Pandemi Döneminde Akademik Çeviri Nereden Alınır?
Pandemi Döneminde Akademik Çeviri Nereden Alınır?

Pandeminin hızla dünyaya yayılması uzaktan çalışmayı bir zorunluluk haline getirmiştir. Bu durumdan en çok da eğitim ve akademi alanları etkilenmiş, insanlar yüz yüze eğitimin eksikliklerini bir şekilde kapatmaya çalışmaktadır. Peki kimsenin dışarı çıkamadığı bu dönemde akademik kariyerinde ilerlemek isteyenler nereden akademik çeviri hizmeti alabilir?

Akademik tercüme, bireylerin yurtdışında akademik kariyerlerini devam ettirmeleri veya yabancı dergilerde araştırma makalelerini yayınlamaları için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Akademide eğitim, bilim, sosyal bilimler, güzel sanatlar gibi çeşitli alanlar olabileceğinden akademik çeviri hizmeti sunan büroların da çeşitli arka planlara sahip uzman çevirmenler ile çalışmaları gerekmektedir. Bu nedenle de akademik çeviri hizmeti alacak insanlardan çeviri bürolarına gidip çeşitli sorular sormaları önerilmektedir. Fakat ne yazık ki tüm sektörlerin uzaktan çalışma eğilimde olduğu bu dönemde böylesine bir aktivite zor olacaktır. Bu dönemde online platformlar aracılığıyla hizmet veren bir akademik çeviri bürosu ile çalışmak faydalı olacaktır.

Akademik Çevirinin Gereklilikleri

Akademik çeviri genelde tez, araştırma, bitirme tezi, özet ya da rapor gibi farklı metinler için gerek duyulan bir çeviri türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak yüksek lisans ya da doktora yapan bireyler veya yurtdışında makalelerini yayınlamayı hedefleyen araştırmacılar akademik konuda çeviri hizmetine ihtiyaç duymaktadır. Bu çeviri türü sayesinde birbirinden farklı dilde dünya genelinde çalışmalarını yayımlama şansını elde etmektedirler. Fakat yeterince iyi olmayan bir akademik çeviri hizmeti ile bireylerin akademik kariyerleri büyük zarar görebileceğinden akademik tercüme konusunda profesyoneller ile çalışılması elzemdir.

Akademik çeviri yapılırken öncelikle çevirisi yapılacak olan metnin konusu ve diller iyice incelenmelidir. Böylece tam bu alanda uzman olan ve bu dillere hâkim olan tercümanlar tercih edilir. Öncelikle akademik çeviri için tercüme etmeye başlamadan önce konu ile ilgili araştırma yapılır ve pek çok kaynaktan yararlanmak gerekir. Akademik çeviri yapılırken hem terminoloji çalışması yapmak hem de üsluba dikkat etmek gerekir. Akademik metinler normal metinler gibi çevrilemez ve asla hata kabul etmez. Bu yüzden akademik metin çevirisi yaparken bu alanda tecrübeli ve uzman çevirmenler tercih etmek en doğrusu olacaktır. Sizler de bu alanda uzmanlaşmış kişileri tercih ederek oldukça kaliteli ve profesyonel bir çeviri hizmeti alma şansını elde edebilirsiniz. Protranslate gelen metni hemen bu alanda uzman olan tercümana iletir. Bu tercüman tarafından gerekli araştırmalar yapılır ve çeviri tamamlanır. Son olarak da denetim yapılır ve çevirisi yapılan metin tarafınıza teslim edilir.

Akademik Çeviri Nereden Alınır?

Akademik çeviri alınacak çeviri bürosunun bu alanda uzman çevirmenlere sahip olması çok önemlidir. Teknik çeviri veya medikal çeviri konusunda uzman çevirmenlerin akademik çeviride uzman olması imkânsız olacaktır. Aynı zamanda yalnızca akademik üsluba hâkim olmak yeterli olmayacağından, akademinin farklı alanlarında kendini geliştirmiş alan uzmanları ile çalışmak gerekmektedir. Biyoloji alanında yazdığınız bir makalenin alanı sosyoloji olan bir akademik çevirmen tarafından çevrilmesi terminoloji hataları ve kaynak metnin doğru iletilmemesi ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle başvuracağınız akademik çeviri bürosunun çevirmen kadrosu hakkında bilgi almak yararınıza olacaktır.

Bunun yanı sıra, başvurduğunuz çeviri bürosundan bir deneme çevirisi rica etmenizde fayda olacaktır. Böylece çevirinin kalitesi hakkında bir fikir sahibi olarak içiniz rahat bir şekilde çeviri siparişinizi oluşturabilirsiniz. Pandemi döneminde kendi sağlığınızı riske atarak fiziksel bürolar yerine online hizmet sağlayan çeviri büroları ile çalışmak hem vakit hem de sağlığınız açısından çok daha yararlı olacaktır. Akademik çeviri bürosu Protranslate, online hizmet veren çeviri bürolarında öncü isim olarak bilinmektedir. Protranslate’in 120’den fazla dilde hizmet sunan online platformu, bir tık ile akademik çeviri siparişinizi vermenize yardımcı olmaktadır. Akademik çeviri konusundaki tüm ihtiyaçlarınız hakkında profesyonel ve hızlı hizmet almak için Protranslate’in akademik çeviri sayfasını ziyaret edebilir, canlı destek hattı ile bilgi alabilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın