On Parmak Klavye İle Yazmanın 5 Sırrı

0
1430
görüntülenme
On Parmak Klavye İle Yazmanın 5 Sırrı
On Parmak Klavye İle Yazmanın 5 Sırrı

10 parmak klavye kullanabilmek, size hayatın her alanında ciddi artı katacak bir bilgidir. Hızlı ve hatasız klavye kullanımı öğrenmek için, başvurabileceğiniz birçok yöntem var. 10 parmak klavye eğitimlerine gitmek, on parmak klavye hız testi sitelerinden kendi durumunuzu görmek ve pratik yapmak gibi seçeneklere sahipsiniz. Klavyesini geliştirmek ve on parmak klavye öğrenmek isteyen öğrencilere, her meslek grubundan profesyonele yardımcı olacak, on parma klavye öğrenmenin sırlarını derledik.

1Oturma pozisyonunu doğru ayarlayın

On parmak klavye öğrenme sürecinde, sadece parmakların teorik olarak hangi tuşlar ile ilişkilendirildiği değil, vücudunuzun konumu ve durumu da önemlidir. Aşağıdaki konularda dikkatli olmak, ideal 10 parmak klavye kullanım pozisyonu için önemlidir:

2Düz ve sırtınız dik bir şekilde oturun

Dirsekleriniz sırtınıza 90 derece açı yapacak şekilde olmalıdır

Gözlerinizin ekrana uzaklığı, 50-70 cm arasında olmalıdır

Bilekleriniz, omuz ve kollarınız yazım için rahat bir pozisyonda olmalı, dilerseniz bileğiniz masaya değebilir

3Parmaklarınızı başlangıç pozisyonuna getirin

10 parmak klavye ile yazarken, parmaklarınız her zaman ilk olarak başlangıç pozisyonuna gelir. Başlangıç pozisyonu olarak adlandırılan durum, sol ve sağ elin parmaklarının belirli tuşlara atanmasıdır.

Başlangıç pozisyonunda sol el parmakları A,S,D,F tuşlarında, sağ el parmakları ise J, K, L ve Ş tuşlarında olur. Bu pozisyonun başlangıç olarak ifade edilmesinin nedeni, her zaman bu harflere geri dönülmesidir. Başlangıç pozisyonuna geri gelerek, aynı prensiplerle yazıma devam edebilirsiniz. Bu pozisyona ellerinizin daha rahat gelmesi için, her klavye üzerinde bir çıkıntı vardır. F ve J harfleri üzerinde, bu çıkıntıları görebilirsiniz.

4Hangi parmağın nasıl kullanılacağını öğrenin

On parmak klavye tekniğinde, her parmak belli tuşlar için görevlendirilir. Bu prensip asla bozulmaz ve bir önceki paragrafta da bahsettiğimiz gibi, başlangıç pozisyonu alınarak bu teknik sürdürülür. Her parmak, klavye üzerinde belli bir grup tuşa dokunma ile görevlendirilmiştir. Serçe parmak, orta parmak, işaret parmağı ve küçük parmak ile, klavyede yalnızca belli sütunda bulunan tuşlara dokunursunuz. Bu sayede, parmaklarınızın ve ellerinizin bir tuş için çok fazla yer değiştirip size zaman kaybettirmesi önlenmiş olur.

5Etkili bir şekilde on parmak yazmak için nelere dikkat edilir?

10 parmak klavye tekniği, teorik bilgilerden ziyade tamamen pratik ve çalışma üzerine kuruludur. Bu teknikte, dikkat edeceğiniz bazı kurallar, çok yüksek bir hızda ve düşük hata payı ile yazı yazabilmenizi sağlayabilir.

Her parmak, sadece belirlenmiş tuşlara dokunmalıdır, eğer bu tekniği öğrenirken bazı parmaklarda bu kuralı ihlal ederseniz, her zaman o şekilde yazarsınız ve zaman kaybedersiniz.

  • Başlangıç pozisyonuna geri dönmeyi asla unutmamalısınız.
  • Yazı yazarken, klavyedeki tuşların yerini aklınızdan geçirmelisiniz. Kas hafızanız, zamanla bu tuşların yerini aklınıza kazıyacak ve gitgide daha etkili yazaya başlayacaksınız.
  • Boşluk tuşunu kullanırken, boşta olan iki baş parmağınızdan o an hangisi daha müsaitse onu kullanabilirsiniz.
  • En önemli konulardan bir tanesi, yazarken tuşlara bakmamaktır. Tuşlara bakmak hızınızı ciddi ölçüde yavaşlatırken, hata yapma riskini yükseltir. Ekrana bakarken yazmak, sizin için daha faydalı olacaktır ve yaptığınız hataları anında görüp müdahale etme şansınız da olacaktır.
  • İlk başlarda, on parmak yazmak zor gelebilir. Yıllardan gelen klavye alışkanlığını değiştirmek kolay değildir. Ancak size hem zaman hem de pratiklik kazandıracak bu tekniği öğrenmeniz için, en önemli gücünüz denemek ve çabalamak olacak.
  • org gibi klavye öğrenme hız testi siteleri ile periyodik olarak hızınızı ölçebilir, gelişiminizi takip edebilirsiniz.
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın