Neandartal’larla Sanılandan Çok Önce Melezlenmişiz

0
485
görüntülenme
Neandartal’larla Sanılandan Çok Önce Melezlenmişiz
Neandartal’larla Sanılandan Çok Önce Melezlenmişiz

Bu biraz da cinsiyete bağlı bir gizem. Modern insanlar yaklaşık 60 bin yıl öncesine kadar Avrupa’ya ulaşmamışlarsa, onlardan gelen DNA, 124 bin yıl önceden kalan Almanya’daki bir Neandertal fosilinde nasıl ortaya çıkıyor?

Cevap, insanın 219 yıl önce bir göç yaşadığı. Fosilleşmiş kemiklerden DNA’ları daha yeni parça parça kanıt olarak çıkarmaya başladık. Hikaye, bildiğimiz kadarıyla, modern insanların atalarının 550 bin ile 765 bin yılları arasında Neandertallardan ve Denisovalılardan ayrılmış olmasıydı. Neandertallar ve Denisovalılar Avrasya’da yaşarken, modern insanlar yaklaşık 60 bin yıl öncesine kadar Afrika’da kaldılar. Sonra Avrupa’ya da girdiler.

Yaklaşık 50 bin yıl önceden, Neandertallar ile modern insanların atalarının çiftleştiğine ilişkin yeterli kanıt bulunmaktadır. Bilim adamları, “Herkes Neandertallerin bize genler verdiğini biliyor” diyor. Güney-batı Almanya’da bulunan bir Neandertal uyluğundan elde edilen mitokondriyal DNA’nın (mtDNA) analizi şimdi, daha önceki nesillerde melezleşmenin var olduğuna dair kanıtlara katkıda bulunuyor. Hücrelerimizdeki enerji üreten mitokondrilerdeki DNA, hücre çekirdeğindeki DNA’dan farklıdır ve yalnızca dişi tarafından gelmekte.

Kafa karıştırıcı bir şekilde, Neanderthal kemiklerindeki mtDNA, Denisovalılardan çok modern insanınkine benziyor. Bilim adamları, bu uyluk ile diğer Neandertallerdeki mtDNA arasındaki farklılıklara bakmışlar ve kemiğin 124 bin yaşında olduğunu hesaplamak için mutasyonel oranlar kullanmışlar. Yaklaşım, aynı zamanda, bu Neandertal’in bilinen diğer tüm Neandertallerden 316 bin ile 219 bin yıl öncesi arasındaki bir zamanda ayrıldığını göstermekte. Yine de, erken insanın mtDNA’sının önemli bileşenlerini içeriyor.

Bu, modern insanın atalarının, 219.000 yıl önce Neandertallerle çiftleşmiş olduğu anlamına gelir ve dolayısıyla Afrika’dan ve Avrupa’ya düşündüğümüzden daha erken göç etmiş olabilirler.

Kültürel takaslar

Araştırmayı yapan bilim adamları, “Modern ve arkaik insanların evrim tarihinin, 10 yıl önce düşündüğümüzden çok daha fazla çapraşık olduğu netleşti. Bu ve önceki bulgular, sık sık yaşanan melezlenme olayları ile yapılan modellemeye katkıda bulunuyorlar” dedi.

  Taç Mahal

Ekip, daha önceki bir göç olayının Afrika ile batı Avrasya arasındaki arkeolojik benzerliklerin kanıtlarıyla uyumlu olduğunu da belirtiyor. “Kıtalar arasındaki muhtemel bağlantının çok sayıda kanıtını analiz etmek ve yalnızca genleri değil aynı zamanda kültürel bilgiyi de yayacak potansiyel bir temas olup olmadığını görmek ilginç olur” diyor.

Sonuçlar aynı zamanda, Neandertalların ortaya çıkardığımızdan çok daha geniş bir genetik çeşitliliğe ve daha büyük nüfusa sahip olduğunu gösteriyor. Bu çalışma, genetik perspektiften, Neandertalların tür olarak kim oldukları görüşümüzü genişletiyor. mtDNA’sı dizilenmiş bir düzineden fazla Neanderthal örneğine dayanan daha önceki çalışma, Neandertallear’ı etkili nüfus boyutunun ve genetik çeşitliliğin çok düşük olduğu bir tür olarak tanımlıyordu.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın