Mutlaka Kullanmanız Gereken 5 Takviye

0
275
görüntülenme
Mutlaka Kullanmanız Gereken 5 Takviye
Mutlaka Kullanmanız Gereken 5 Takviye

Takviye dünyası sizin için tam bir kaos olabilir. Tam olarak hangi takviyelerin işe yaradığını, nasıl çalıştıklarını, ne zaman alınacağını bilmek zordur.

Kas geliştirmek ve antrenmanlarınızdan daha fazla yararlanmak söz konusu olduğunda, çoğu insanın yararlanabileceği en iyi 5 takviye şunlardır:

1. Kreatin

Kreatin takviyesi, egzersiz yararları için üretilmiş, mevcut en etkili yasal besin takviyesi gibi görünmektedir (yani antrenman performansınızı ve yağsız vücut kütlenizi arttırır). Özetle, kısa ve yoğun antrenman sırasında vücudunuzun ATP üretme kapasitesini geliştirerek çalışır. Kreatin takviyesinin ergojenik etkisini inceleyen araştırmalar oldukça akıl almazdır. Konu hakkında 500’den fazla hakemli makale bulunmaktadır ve araştırmaların yaklaşık %70’i egzersiz kapasitesinde bir artış olduğunu rapor etmiştir. Hem kısa vadede hem de uzun vadede, kreatin takviyesi egzersizin genel kalitesini arttırmaktadır. Genellikle güç ve performansta %5 ila %15 daha fazla kazanım sağlamanıza olanak tanır. Daha büyük, daha hızlı ve daha güçlü olmaya çalışıyorsanız, ancak kreatin almıyorsanız, bazı ciddi faydaları kaçırıyorsunuz demektir.

2. Beta-Alanin

Kas yorgunluğu egzersiz yapmanızı engeller.

En son ne zaman bir antrenman seansında tüm enerjiniz tükendiğinde hayatınız buna bağlı olsa bile ayağa kalkıp devam edebildiniz? Beta alanin, kas yorgunluğunu azalttığı ve iş kapasitesini artırdığı gösterildiğinden, daha uzun egzersiz yapmanıza yardımcı olabilir. Beta alanin ile ilgili birkaç çalışma, orta düzeydeki aralıklarda (8-15) egzersiz yaparken takviyenin çalışma kapasitenizi birkaç tekrar artırabildiğini göstermektedir. Bu sizin için daha fazla kazanç anlamına gelmektedir!

Daha sıkı ve daha uzun süre egzersiz yapmanıza olanak sağlamasının bir sonucu olarak, beta-alanin, kas hipertrofisi, daha fazla yağ kaybı ve setler arasında iyileşme açısından oldukça etkilidir. Sadece daha fazla antrenman yaptığınızı ve daha fazla hacim biriktirdiğinizi düşünün. Daha fazla hacim = daha fazla kas demektir. Daha sıkı ve uzun süreli egzersiz, aynı zamanda daha fazla kalori harcamanıza yol açarak daha fazla yağ yakmanızı sağlar.

  Kurşun (Pb) Elementi Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

3. Kafein

Günümüzde, enerji, odaklanma ve egzersiz kapasitesini artırmaya yarayan en iyi antrenman öncesi takviyelerden bir tanesi de kafeindir. Kafein aynı zamanda aerobik kapasiteyi ve sürdürülebilir güç çıkışını da artırabilir. Birkaç çalışma, antrenman öncesi alınan kafeinin güç çıkışını artırabildiğini göstermiştir. Kafein takviyesi kullanan sporcuların aerobik kapasitesinde belgelenmiş artışlar kaydedilmiştir. Bu, muhtemelen spor salonunda birkaç ekstra dakika daha harcayabileceğiniz fiziksel enerjiye sahip olacağınız anlamına gelmektedir. Kafein antrenman öncesi sporcular tarafından kullanılan pre workout ürünlerinin de temel bileşenidir. Bu ürünleri almak için fitbull gibi güvenilir internet sitelerini tercih etmenizde yarar var.

4. Peynir altı suyu proteini (whey)

Peynir altı suyu proteini takviyesinin kas gücünü ve kas kütlesini arttırıcı etkilerini araştıran kapsamlı araştırmaların yanı sıra bu ürünün hem kuvveti hem de kas kütlesini arttırmaya yardımcı olduğunu gösteren önemli miktarda kanıt da bulunmaktadır. İlginç bir şekilde, peynir altı suyu proteinini oluşturan bileşenlerin, kas protein sentezi ve kas hipertrofisinden sorumlu olan hücre sinyal yollarını, özellikle de mTOR’u arttırdığı görülmektedir. Bunun büyük ölçüde, peynir altı suyu proteininde bulunan yüksek lösin konsantrasyonları nedeniyle olduğuna inanılmaktadır.

5. ZMA

Çoğu insan vitamin takviyelerine hoş yaklaşmaz. Ancak, özellikle zorlu egzersizler yapıyorsanız, vitamin ve minerallere ikinci bir şans vermek isteyebilirsiniz. ZMA, Çinko ve Magnezyum mikrobesinleri ile B Vitamini içeren bir takviyedir. Çinko, vücuttan terleme yoluyla atıldığından, sporcuların çinko eksikliği yaşama ihtimali oldukça fazladır. Ayrıca, çinko kaplı dumbellinizi ısırmadığınız sürece, beslenme yoluyla yeterince çinko almanız o kadar mümkün değildir. Bu da ZMA takviyelerini çoğu sporcu için olmazsa olmaz yapar.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın