Kıble Yönümü Nasıl Bulabilirim?

0
1069
görüntülenme
Kıble Yönümü Nasıl Bulabilirim?
Kıble Yönümü Nasıl Bulabilirim?

Kıble Yönü Tespiti Niçin Önemlidir?

Kıble, namazı Mekke şehrindeki Kabe-i Muazzama’ya karşı kılmak manasına gelmektedir. Namaz kılan kişinin yönelmesi gereken istikamet kıble olarak nitelendirilmektedir. Dolayısıyla namaza duracak olan kişinin, namazın dışındaki farzlarından birisi olan istikbal-i kıble şartını yerine getirmesi ve Kâbe cihetine yönelmesi icap etmektedir. Herhangi bir yöne doğru namaz kılınamaz. Namaz sadece Kâbe cihetine yani kıble yönüne doğru kılınır. Kıble ciheti biliniyorsa, kişi o yöne doğru namazını kılacaktır. Fakat namaz kılacak kimse, bulunduğu yerin kıble yönünü bilmiyorsa muhakkak araştırma yapması gerekmektedir. Araştırmaları neticesinde emin olduğu kıble cihetine doğru artık namazını kılabilir. Araştırma yapmaksızın herhangi bir yöne doğru kılınan namaz sahih olmaz.

Kıble Yönümü Nasıl Bulabilirim?

Kıble yönü bulma üzerinde önemle durulması gereken hususlardandır. Zira namaz kılacak kimsenin kıble yönünü doğru şekilde tespit edebilmesi için araştırma yapmasının gerekliliğinden bahsetmiştik. Şimdi hangi metotlar kullanılarak kıble yönü tespit edilir bu hususları açıklamaya çalışalım:

• Müslüman bir beldede etrafımızdaki sözüne güvenilir bir kişiden kıble istikametini tayin hususunda yardım alabiliriz. Lakin fasıklara, kafirlere ve çocuklara kıble yönü sorulmaz. Onlardan belki yönleri tayin için (güneşin doğduğu veya battığı yer gibi) bilgi edinilebilir. Yine Müslüman bir beldede isek etrafımızda cami/mescit olup olmadığını gözlemleyerek kıble tayininde bulunabiliriz.

Kıble saati, en güvenilir ve pratik yöntemlerden biridir. Duvar takvimlerinde yer alan kıble saati vaktinde yüzünüzü güneşe dönmeniz durumunda kıble istikametine yönelmiş olursunuz. Bulunduğunuz yerleşim biriminin kıble saati vaktini gözleyip o vakitte güneşe döndüğünüzde aynı zamanda kıble cihetine yönelmiş olursunuz. Takvimlerdeki “Kıble Saati”nin ne işe yaradığını da böylece öğrenmiş olduk.

• Ülkemiz özelinde güneş doğudan doğar; batıdan batar. Güneş doğduktan sonra öğleye kadar sağ kolunuzu güneşe uzatırsanız arka yönünüz güneye isabet eder. Dolayısıyla ülkemiz özelinde güney ve hafif güney doğu tarafı kıble istikametine isabet etmektedir. Öğleden sonra akşam oluncaya değin sol kolunuzu güneşin olduğu yöne uzatmanız halinde arkanız yine güney olmuş olacaktır.

• Geçmişten günümüze en çok kullanılan yön bulma aleti pusuladır. Pusula ile kıble yönümüzü kolayca bulmak mümkündür. Pusulanın kırmızı uçlu ibresi her zaman kuzeyi gösterir. Buradan hareketle yön tayininde bulunabilir ve Mekke şehrini baz alarak artık kıble istikametinizi bulabilirsiniz. Pusula ile en doğru sonuca ulaşmak için bulunduğunuz yerin kıble açısını bilmeniz gerekir. İster ülkemizde isterseniz dünyanın herhangi bir ülkesinde hassas bir şekilde kıble yönünüzü bulmak isterseniz kıble açınızı bilmek zorundasınız. Dünyanın neresinde olursanız olun, bulunduğunuz yerin pusula için kıble açısını www.qiblafinder.org sitesinden temin edebilirsiniz. Buradan alacağınız kıble açısını size orada verilen bilgiler doğrultusunda pusulaya tatbik ettiğinizde hassas ve doğru şekilde kıble yönünüzü bulmuş olursunuz.

• Kıble yönünüzü belirlemenin en kestirme yollarından birisi de uydu haritaları (Google Maps) ile kıble yönünüzü belirlemektir. Bu bilgileri de derlememizde faydası dokunan ve Google Maps alt yapısı ile kıble yönü hattınızı almanızı sağlayan www.kiblebulma.com internet sitesini sizlere tavsiye ediyoruz. Online haritalar ile kıble yönünü tespit etmenin kolaylığını yaşayın..

Paylaş

Bir Cevap Yazın