Vatikan Müzeleri Hakkında Her Şey

0
859
görüntülenme

Hristiyanlık dinin merkezi olarak kabul edilen Vatikan devleti sınırları içeresinde bulunan Vatikan müzesi dini açısın büyük önem taşımaktadır. Roma gezisini yapanların mutlaka görmesi gereken ve görmek için kendilerine bir günden fazla özel zaman ayırmaları gereken bir yerdir. Dünyanın her yerinden binlerce kişi Vatikan Müzesini gezmek ve görmek için buraya akın etmektedir.

Ziyaretçi sayısının çok olması ve gezilecek bölümlerin sayının fazla olması, müzeye giriş için en son saat 16:00’ya kadar izin veriliyor. Bu saatten önce giriş yapanlar saat 18:00’e kadar müzeyi gezebiliyorlar. Müzeye ilk giriş 09:00’da başlıyor. Dünyanın en büyük müzelerinden birisidir ve içerisinde sayısız eser bulunmakta ve bu eserlerin Rönesans dönemi ustalarına ait eserlerden oluşmaktadır.

Vatikan Müzesi Tarihçesi

İtalya sınırları içerisinde bulunan ve dünyanın en küçük ve en etkili ülkesi olan Vatikan, Hristiyanlık Katolik mezhebinin merkezidir. Vatikan müzesi tarihçesi en az 500 yıl öncesine dayanmaktadır. Dönemin dini liderlerinden Papa Julius ll 1503 yılında önemli heykelleri bir araya toplamaya başlamıştır. Bu çalışması 10 yıl kadar sürmüş ve 1513 yılına kadar sürmüştür. Müze içerisinde, 54 galeri bulunmakta ve her galeride farklı eserler sergilenmektedir.

Müze genelinde, Roma dönemine ait çok sayıda, mozaik, kabartmalar ve heykeller sergilenmektedir. Galeri bölümlerindeki tavan ve duvar işlemelerinde Hristiyanlık tarihi ile ilgili çeşitli yazı eserleri yer alıyor. Vatikan devleti 100 kişilik olarak oluşturulmuş özel bir ordu tarafından korunmaktadır. Müze içerisinde yer alan eserler, 1500 yılından günümüze kadar çeşitli zamanlarda oluşturulan bölümlerden oluşmaktadır.

Vatikan Müzesi’nin Bölümleri

Dünyanın ünlü ve büyük müzeleri listesinin ilk sırasında Vatikan Müzesi yer almaktadır. Her yıl binlerce ziyaretçisi bulunan Vatikan Müzesi’nin bölümleri çok fazladır ve gezebilmek için geniş zamana ihtiyaç vardır. Müzenin tamamında 54 sanat galerisi, 1400 farklı oda, şapel, kütüphane, dinsel sanat ve resim galerileri bölümleri bulunmaktadır.

Müze bölümlerinden birisi, Raphael odalarıdır ve burada bulunan eserlerin tamamı Rönesans döneminin en önemli eserlerinden oluşmaktadır. En önemli bölümlerde birisi ise Sistine Şapali’dir ve günümüzde, Hristiyanlık Katolik ruhani liderinin seçiminin yapıldığı yer olarak kullanılmaktadır. Bu bölümün yapımı 1508 yılında tamamlanmış ve burada, Işığın yaratılışı, Nuh’un Sarhoşluğu eserleri bulunmaktadır.

Vatikan Müzesi’nde Görülmesi Gereken Eserler

Dünyada kültürel açıdan büyük bir öneme sahip olan Vatikan müzesinde görülmesi gereken çok sayıda eser bulunmaktadır. Müze içerisinde bulunan bölümleri oluşturan galeriler ve buralarda bulunan eserler, özellikle Hristiyan dinine mensup kişiler tarafından merak edilmektedir. Vatikan Müzesi’nde görülmesi gereken eserler Vatikan ziyaretinde bulanlar tarafından görülmeye çalışılmaktadır.

Görülecek yerler listesinde yer alan bölümler;

  • Haritalar Galerisi
  • Vatikan Sanat Galerisi
  • Sistine Şapeli
  • Raphael odaları
  • Borgia Daireleri
  • Porfir Havzası
  • Apollo Belvedere ve Belverede Torso
  • The Last Judgment
  • Etrüsk Müzesi
  • Laocoon

Vatikan Müzesinin ziyaretçilerini en çok dikkatine çeken bölüm, Sistine Şapel’inin 8600 m² olan tavanıdır. Bu tavanda, dokuz panel bulunmakta ve İncil sahneleri özel olarak işlenmiştir. Burada Hz. Adem’in parmak izine uzandığı ve yaratılışın sahnesi olarak bilenen sahnesi bulunmaktadır. Vatikan Müzesinin her bölümü görülmesi ve yakından incelenmesi gereken yerlerdendir.

Vatikan Müzesi Ulaşım Bilgileri

Dünyanın en büyük müzesi olan Vatikan müzesi ulaşım bilgileri için çok alternatif bulunmaktadır. Müzeye ulaşım, yaya, otobüs, metro ve tramvay seçenekleri ile yapılabiliyor. Otobüsle gitmek ve müze önündeki durakta inmek isteyenler.

St Pietro’da 49 nolu otobüse binebilirler. 32, 81 ve 982 nolu otobüsler en yakın durak olan Risorgimento Meydanı Durağında ziyaretçileri indirecektir. Metroyu tercih edenler A hattına binerek rahatlıkla gidebilirler. Diğer seçenek ise tramvaydır. Tramvay Villa Borghese’den kalkmakta ve risorgimento meydanına kadar gitmektedir.

Müzeye ulaştıktan sonra saat 18:00’e kadar müzenin bölümlerini gezebilirsiniz. Müze içerisi çok geniş olduğu için en son ziyaretçiyi içeriye saat 16:00’da alıyorlar. Her ay Pazar günlerinin birisinde müze 09:00 ile 14:00 saatleri arasında ziyarete açılıyor.

Vatikan Müzesi’ne Giriş

Vatikan Müzesi yılın her dönemi aşırı yoğun olup; hızlı giriş bileti alınmadığında gişelerinde saatlerce beklemeniz oldukça olasıdır. Bu nedenle Vatikan Giriş biletinizi seyahat tarihinizden çok çok önce almanızı kesinlikle öneriyoruz. Vatikan bilet ve tur çeşitleri için Vatikan Müzesi Giriş rehberini okumanızı öneririz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın