İstanbul’un Gezilecek Yerleri

0
447
görüntülenme
İstanbul'un Gezilecek Yerleri
İstanbul'un Gezilecek Yerleri

Türkiye‘nin an kalabalık, ekonomik, tarihi ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehri olan İstanbul, gezip görülecek yerler açısından da oldukça zengindir. İstanbul’un gezilesi yerleri arasında ilk 7 yer listemizde yer alıyor.

Boğaziçi Köprüsü

Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan, Boğaz’ın incisi olarak adlandırılan Boğaziçi Köprüsü Dünya’nın en uzun altıncı asma köprüsüdür. Zarif bir mimariye sahip olan köprü 1.560 metre uzunluğa sahiptir. Resmi adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’dür.

Ayasofya Müzesi

Dünya mimarlık tarihinin en gösterişli yapılarından biri olan Ayasofya’nın iç kısmı mozaiklerle süslenmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u almasıyla birlikte Ayasofya camiye çevrilmiştir. İçerisinde bulunan mozaik ve ikonalar tahrip edilmeden üzeri kapatılmıştır.

Kız Kulesi

Boğaz manzarasının eşsiz güzelliklerinden biri de Kız Kulesi’dir. Küçük bir adanın üzerine yapılmış olan kule içerisinde efsaneleri barındırmaktadır. Şuan kule, kafeterya ve restoran olarak kullanılıyor.

Topkapı Sarayı

İstanbul’un gezilesi yerlerinden bir diğeri olan Topkapı Sarayı, Osmanlı Devleti’nin idare merkezi olarak kullanılmıştır. Osmanlı padişahlarının yaşamlarını sürdürdüğü sarayın bugünkü yapılarının büyük bölümü 17.yüzyılda yapılmıştır. Ünlü mimar, Mimar Sinan bu sarayın bir bölümünü inşa etmiştir. Şu anda müze olarak hizmet vermektedir. Ziyaretçilere açıktır.

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un en büyük kapalı sarnıcıdır. Çok sayıda sütun mermerden oluşması sebebiyle bu ismi almıştır. Jüstinianus tarafından su ihtiyacının giderilmesi için yaptırılmıştır. Sarnıcın içerisine taş merdivenlerden 52 basamak inilerek ulaşılıyor. Bugün çeşitli etkinlikler düzenlenen Yerebatan sarnıcı müze olarak kullanılmaktadır.

Sultanahmet Cami

Mavi Cami olarak da isimlendirilen Sultanahmet Cami, gösterişli yapısı ile dikkat çekmektedir. Sultan 1.Ahmet tarafından, Mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılmıştır. Dünyada 6 minareye sahip olan tek cami özelliğini taşımaktadır. İçerisinde 50 ayrı çeşitten oluşan İznik çinileri bulunmaktadır.

Kapalı Çarşı

Dünya’nın en büyük ve en eski çarşılarından biri olan Kapalı Çarşı’nın 550 yıllık bir geçmişi vardır. İçerisinde yaklaşık 4.000 dükkan vardır. İstanbul’u yansıtan çarşının içerisinde alışveriş yapılacak alanların dışında mescit, cami, lokanta, kafeterya gibi alanlar da mevcut ve kullanıma açık durumdadır.

https://www.okutanhaber.com/gezi-tatil-ve-tur/dogal-guzelligi-ve-essiz-mimarisi-ile-istanbulun-gezilecek-meknlari-h1095.html

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın