İstanbul Bu Bahar Bir Başka Güzel

0
465
görüntülenme

İstanbul’da gezilecek yerleri araştırmak için biraz çaba sarf ettiğinizde, hatta bir kaç kişiye, İstanbul’da nerelere gidebileceğinizi sorduğunuzda, size bir anda pek çok yer ismi sayabilirler. Taşı toprağı altın kent, bir çağın bitip, diğer çağın başlamasına konu olmuş; bununla da kalmayıp, topraklarını hem Asya; hem de Avrupa kıtasından almıştır. Topkapı sarayı gibi tarihi değerleri bulabileceğiniz İstanbul’da, vialand gibi alışveriş merkezlerine de gidebilir; burada hem alışveriş yapıp, hem yemek yiyerek, hem de eğlenebileceğiniz zamanlar geçirebilirsiniz.

Dünyanın en cool şehri seçilen İstanbul’da gezilecek yerler araştırmasında bulmaya çalıştığınız turistik yerler ise gitmeniz gereken yer Tarihi Yarım Ada olarak adlandırılan bölgedir. İstanbul’a gezmek için gidip de buraya uğramayan turist yoktur. Bir dönem, bölgenin trafiğe kapatılması söz konusu olmuş; ancak sonrasında bu düşünceye yönelik bir çalışma yapılmamıştır.

Bir şehri gezerken, o şehirdeki alışveriş merkezlerinden birine de uğramak isteyebilirsiniz. Her alışveriş merkezi birbirine benzeyebilir; ancak sizin, memleketinize dönerken, hediye almak istediğiniz kişiler olabilir ve bir İstanbul hatırası götürebilmek adına, şehrin farklı noktalarında bulunan alışveriş merkezlerinden birini tercih etmek isteyebilirsiniz. O halde İstanbul gezilecek yerler arasında bulunan önemli noktalardan bir kaçına kısaca değinelim.

İstanbul’da gezilecek yerler

Galata Kulesi: İstanbul’un en romantik yapıları arasında yer alan Galata Kulesi’nin yapım tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, İmparator Jüstinianus zamanında yapıldığı tahmin edilmektedir. Bizans’lıların Büyük Kule, Ceneviz’lilerin İsa Kulesi olarak da isimlendirdiği kulenin yüksekliği 69.90 metre, ağırlığı ise 10.000 ton dolaylarındadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde sığınak, hapishane, rasathane… gibi farklı amaçlarla da kullanılan Galata Kulesi’nden Üsküdar’a kadar, yaptığı tahta kanatlarla uçan Hezarfen Ahmet Çelebi, yapının en renkli olayları anlatılırken mutlaka anılır.

Topkapı sarayı: Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460 – 1478 yılları arasında yaptırılmış olan ve sonrasında Osmanlı padişahları ile saray halkının ikamet ettiği yer olarak bilinen topkapı sarayı’nda bulunan günümüz yapılarının tamamlanması 17. yüzyıl sonlarına kadar sürmüştür. 1850’li yılların sonrasında, sarayın törenlerde ve protokol gereksinimlerinde yetersiz kalması gerekçesi ile saray halkı Dolmabahçe Sarayı’na taşınmıştır. İstanbul’da gezilecek yerler arasında yer alan ve müze olarak kullanılan topkapı sarayı’nın harem bölümünün giriş ücreti ayrıca alınmaktadır.

vialand: Bir alışveriş merkezinden çok daha fazlasını içerisinde bulunduran vialand’ın yaşam merkezi olduğunu söylersek yanlış bilgi vermemiş oluruz. İçerisinde bulundurduğu mağazaların yanında sineması, fitness merkezi, hatta oteli ile İstanbul’a turist olarak gelen konuklarını ağırlayan bu kompleks içerisinde bulunan Tema Park’ta da, tıpkı alışveriş merkezindeki gibi yemek yiyebileceğiniz mekanlar, mağazalar ve oyun alanları bulunmaktadır. Tema Park’taki bazı oyun araçlarının isimlerini sıralamak istersek: Saray Salıncağı, Zıp Zıp Kanguru, Adalet Kulesi, Bulut Ekspresi, Atlı Karınca, Sihirli Oda, Cesur Sürücüler, Çarpışan Arabalar…

Siz istanbulda gezilecek yerler listesini araştırdığınızda, bu şehirde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak, tatil için ayırmış olduğunuz zamanın yetmediğini kendi gözlerinizle görecek, şahit olduğunuz doğal güzelliklere doyamayacaksınız. İstanbul, ancak yaşanabilecek bir masaldır.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın