İngiltere (Birleşik Krallık) Ülke Profili

0
2593
görüntülenme
İngiltere (Birleşik Krallık) Ülke Profili
İngiltere (Birleşik Krallık) Ülke Profili

Resmî Adı: Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı
Yüz ölçümü: 243 610 km²
Nüfusu: 64 088 222 (2015)
Yönetim şekli: Meşruti Monarşi
Başkent: Londra
Resmî dil: İngilizce
Din: Hristiyan (Anglikan ve Katolik)

İngiltere ya da resmî adıyla Birleşik Krallık, Avrupa’nın kuzey batısındaki Britanya Adaları üzerinde yer alan bir ülkedir. Bu ülke, İngiltere, İskoçya ve Galler’in 1707 yılında tek bir krallık altında birleşmeleri ve 1801 yılında Kuzey İrlanda’nın bu krallığa katılmasıyla meydana gelmiştir.

Coğrafi Özellikler

Bir ada ülkesi olan İngiltere’nin doğusunda Kuzey Denizi, kuzeyinde Atlas Okyanusu, batısında İrlanda Denizi, güneyinde ise Manş Denizi yer alır. İngiltere, ortalama yükseltisi az olan bir ülkedir. Güneyden kuzeye doğru gidildikçe yükselti ortalamaları artar. En yüksek nokta, İskoçya’da yer alan ve 1343 metrelik yüksekliğe sahip olan Ben Nevis zirvesidir. Galler’in ortalama yükseltisi ise 400-600 metre arasında değişir. Güney İngiltere’de ise yükselti ortalaması 100 metrenin altına düşer. Ülkenin en büyük ovası olan Salsbary Ovası da burada yer alır. İngiltere’nin en uzun ırmağı ise başkent Londra’dan da geçen, 338 kilometre uzunluğundaki Thames Nehri’dir. Eğim değeri az, tabanı geniş ve debisi yüksek olan bu nehirde ulaşım da yapılabilmektedir.

İklim

Gulfstream (Galfistrim) sıcak okyanus akıntısından ve Batı Rüzgârlarından etkilenen İngiltere’de ılıman okyanusal iklim egemendir. Yazların serin, kışlarınsa ılıman geçtiği ülkede, yıllık yağış miktarı fazla ve düzenlidir. Yağışlı ve bulutlu gün sayısı çok fazladır. Ilıman okyanusal iklimin etkili olduğu İngiltere’de çayırlar geniş alan kaplar. Yükseltinin arttığı yerlerde ise ormanlar görülür.

Nüfus

İngiltere, 64 milyon kişilik nüfusuyla Avrupa’nın en kalabalık ülkeleri arasında yer alır. Diğer Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerinde olduğu gibi İngiltere’de de nüfus artış hızı düşük, genç nüfus oranı az, ortalama yaşam süresi uzundur. Ülke halkının %82’si kentlerde yaşar. Ülkenin en büyük kenti ise metropol alanlarıyla birlikte 8,3 milyonluk nüfusa ulaşan Londra’dır.

  Avrupa'nın En Küçük 10 Ülkesi

Tarım

İngiltere’de yaklaşık 20 milyon hektarlık alan tarıma ayrılmış olup tarımsal faaliyetler modern yöntemlerle yapılır. Gıda ihtiyacının %60’ını kendi karşılayan ülkede tarımsal verim yüksektir. Şeker pancarı, patates, arpa, buğday ile çeşitli sebze ve meyveler yetiştirilir. Ülkede geniş alan kaplayan çayırlar, hayvancılığın her zaman önemli bir etkinlik olmasını sağlamıştır. Ülkede hayvan başına elde edilen et ve süt verimi yüksektir. Sahip olduğu zengin taş kömürü yatakları sayesinde sanayileşen İngiltere’de gemi, uçak ve motor yapımı ile dokuma, kimya ve elektronik sanayi kolları gelişmiştir. Günümüzde İngiltere ticaret, finans, eğitim, sağlık ve turizm gibi hizmet alanlarında dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır.

İçerik Tablosu

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın