İlk Defa Uçak Yolculuğu İçin Bazı Öneriler

0
197
görüntülenme

Tereddüt yaşadığınız bir konu olarak İlk defa uçak yolculuğu yapacaksınız ve bunun heyecanı içindesiniz. Bu makalede uçak yolculukları hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Uçak yolculuğunuz için bilgi edinebilir, nelerle karşılaşacağınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Standart bir uçak yolculuğu şu adımdan oluşur

Yeni Bilet işlemleri

Biletinizi internet üzerinden ya da seyahat acentenizden alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konu zaman planlamasıdır. Uçağın kalkmasına saatler kala alınan uçak bileleri çok pahalı olabilmektedir. Bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Havalimanına Geliş

Yurtiçi uçuşlarda uçağın kalkış saatinden en az iki saat önce havalimanında bulunmalısınız, Eğer yurtdışı uçuyorsanız en az 3, 4 saat öncesinden havalimanında bulunmalısınız. Çünkü pasaport kontrol işlemleri için beklemek zorunda kalabilirsiniz. Havalimanına girişte güvenlik kontrolünden geçeceksiniz. Güvenlik kontrolüne girmeden önce üzerinizdeki eşyalar çok fazlaysa yanınızda bir çanta almanızda fayda var.

AnadoluJet Uçak bileti Check-in ve Bagaj

Öncelikle havalimanı içinde biletinizi aldığınız acenteye yönelmelisiniz. Acente personeline bagajınızı teslim edip biniş kartınızı almalısınız. Bagajınız iniş yaptığınız havalimanında size teslim edilecek.

Pasaport Kontrol

Check-in işleminizi tamamlayıp, valizinizi teslim ettikten sonra, pasaport kontrol noktasına gitmelisiniz. Pasaport kontrol noktasında yurtiçi seyahat yapıyorsanız kimlik ve bilet kontrolünüz yapılır. Eğer yurtdışına çıkıyorsanız pasaport vize gibi evraklarınızın kontrolü yapılır. Bu kontrolden önce ayrıca maliye noktasına gidip, yurtdışı çıkış harcı ödemelisiniz. Yurt içi uçuşlarda böyle bir uygulama yoktur.

Pegasus Uçak Bileti Uçağa biniş ve iniş

Pasaport işlemlerinin ardından uçağın kalkacağı kapıya gidebilirsiniz. Gideceğiniz kapı genellikle biniş kartınızda yer alır. Kart üzerinde bu bilgiyi bulamıyorsanız hangi kapıya gideceğinizi bilmiyorsanız görevli personellerden ya da havalimanı içerisindeki ekranlardan görebilirsiniz. Kapıda bulunan havalimanı personeli kimlik ve bilet bilgileriniz kontrol edecektir. Daha sonra uçağa binebilirsiniz. Biletiniz üzerinde yer alan koltuk numarasını bulduktan sonra, varsa el bagajınızı koltukların üzerinde bulunan gözlere koyabilirsiniz. Yolculuğunuz sırasında hava şartları, güvenlik önlemleri, gibi bilgiler tüm yolculara anons ile bildirilecektir.

Uçağınız varış noktasına ulaştığında, aceleme etmeden kapıların açılmasını beklemelisiniz. Diğer yolcular ile birlikte bagajınızı teslim alacağınız yere gideceksiniz. Yürüyen bantların bulunduğu bölümde sizin uçağınızın bagajlarının yer aldığı alana gidip bagajınızı alabilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın