Hollanda Turistik Vize İşlemleri

0
246
görüntülenme
Hollanda Turistik Vize İşlemleri
Hollanda Turistik Vize İşlemleri

Hollanda, turistik faaliyet, tatil için ya da ticari faaliyetler, dil kurslarına katılma gibi nedenlerle her yıl önemli ölçüde turist alan bir ülkedir. Hollanda’ ya kültürel gezi gibi turistik amaçlı ya da tatil için giriş yapabilmek  Hollanda vizesi almakla mümkündür. 180 günlük periyotta 90 günü geçmeyecek biçimde planlanmış tatil, turistik gezi gibi etkinlikler, bordo pasaport sahipleri için Hollanda Schengen vizesi almayı gerektirir. Bununla beraber aynı koşullarda siyah, gri ve yeşil pasaport hamilleri ülkede vizesiz serbest dolaşım hakkına sahiptir.

Hollanda turistik vizesi, kısa süreli bir vizedir. Maksimum 90 güne kadar ülkede serbest dolaşım hakkı verir. Hollanda turistik vizesi ile ülkede belirli bir gün için dolaşım hakkı kazananlar ülkede yalnızca turistik amaçlı konaklayabilir, ülke içinde herhangi bir ticari faaliyette bulunamazlar.

HOLLANDA TURİSTİK VİZESİ NASIL ALINIR?

Hollanda turistik vizesi almak için Hollanda Schengen vize başvurusu yapmak gerekir. Hollanda Schengen turistik vize başvuruları, Hollanda konsolosluğunun resmi olarak yetkilendirdiği başvuru merkezleri aracılığı ile yapılır. Hollanda konsolosluğu başvuruların değerlendirilmesinde yetkili karar organı olup başvuru merkezleri yalnızca aracıdır.

Hollanda C tipi turistik vize almak isteyenler:

Öncelikle Hollanda’ da geçirmek istedikleri zamanın ve seyahatlerinin eksiksiz planını yapmalı,

Vize başvurusunda istenecek tüm belgeleri eksiksiz ve konsolosluğun istediği biçimde hazırlamalı,

Hollanda Schengen turistik vize başvuru formu kanalıyla, formu eksiksiz doldurarak seyahat planı ve kişisel bilgilerini başkonsolosluğa iletilmek üzere başvurusuna yansıtmalı,

Hollanda Schengen vize başvuru merkezi ile iletişime geçmeli ve randevu almalı,

Randevu gün ve saatinde başvuru dosyası konsolosluğa iletilmek üzere başvuru merkezine bırakılmalıdır.

Randevu günü itibariyle beş yıllık geçmişte başvuru sahibinin biyometrik bilgileri bulunmuyorsa, biyometrik işlem yaptırılarak başvurular sonlandırılmalıdır.

HOLLANDA TURİSTİK VİZE BAŞVURU SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Hollanda vize başvuru süreci, başvuru sahibinin başvurusunu vize randavu merkezi aracılığı ile konsolosluğa ulaştırmasıyla beraber sonlanır. Vize başvuruları, konsolosluk tarafından titizlikle değerlendirilerek karara bağlanır ve başvuru sahibinin pasaportu başvuru merkezine gönderilir. Başvuru sahibi, vize başvurusunun sonuçlarını, pasaportunu başvuru merkezinden aldıktan sonra öğrenebilmektedir. Daha Fazlası..

Paylaş

Bir Cevap Yazın