Eskişehir’de Gezilecek Yerler

0
131
görüntülenme

Tarihi ve doğa güzellikleriyle gezi tutkunlarının gözdesi olan Eskişehir, İç Anadolu bölgesinin revaçta şehirlerinden birisi. Porsuk nehrinin her köşesini kapladığı bu şehirde, zengin kültürel mirasın modern yapılarla zenginleştirildiği birbirinden eşsiz yerler bulunmakta. Bunlara ek olarak bölgede yemek ve eğlence kültürünün de oldukça gelişmiş olduğunu söylemek mümkün. Kısacası tarihseverlere, eğlence tutkunlarına ve lezzet avcılarına sayısız alan sunan bu şehirde herkese yer var. Bu şehri araç kiralama ile gezi veya tatil amaçlı değerlendirmek isteyenler için Eskişehir’de gezilmesi gereken yerler listesi karşınızda.

Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in tarih kokan bölgelerinden biri olan Odunpazarı Evleri’nin bu bölgedeki ilk yerleşim yeri olduğu bilinir. Tarihi Osmanlı Dönemine dayanan bu bölgedeki evler dönemin mimari tarzını yansıtır. İki veya üç katlı olarak inşa edilen ahşap evler, aslına uygun bir şekilde restore edilerek günümüze taşınmış. Rengarenk duvarları ve işlemeli kapılarıyla göz alıcı görünüme sahip olan Odunpazarı Evleri geçmişin renkli dünyasını keşfetmek isteyenler için ideal adres. Bu bölgede birbirinden özel hediyelikler ve yöresel lezzetler de turistlerin beğenisine sunulur. Ayrıca Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Balmumu Heykeller Müzesi ve Lületaşı Müzesi gibi meşhur müzeler bu bölgede bulunur. Hem Eskişehir yöresine ait olan lezzetleri keşfetmek hem de tarihin zengin atmosferinde küçük bir yolculuk yapmak isteyenler Odunpazarı Evleri’ne uğramadan geçmemeli.

Sazova Parkı

Sazova Parkı, Eskişehir’de gezilecek doğal yerler arayışında olanların favorisi olmaya aday. Oldukça geniş bir alan üzerine kurulmuş olan bu park, adeta masal diyarlarını andırmakta. Masal Şatosu ve Korsan Gemisi gibi yapılar hem çocukların hem de yetişkinlerin gözdesi. Bunların yanında Sualtı Dünyası, Sabancı Uzay Evi ve Hayvanat Bahçesi gibi aktivite alanları gün boyunca keyifli zamanlar geçirmek için oldukça revaçta. Birbirinden güzel fotoğraflar çekmek ve doğayla iç içe eğlenceli aktiviteler gerçekleştirmek isteyenler için Sazova Parkı doğru adres.

Eskişehir Arkeoloji Müzesi

Eskişehir Arkeoloji Müzesi, bölgede yapılan kazılardan elde edilen arkeolojik eserleri sergilendiği alan. Tarihe ilgi duyan ziyaretçiler, müzenin zengin koleksiyonu aracılığıyla Eskişehir’in tarihini derinlemesine keşfetme için birebir. Ayrıca müzenin çevresinde dinlenmek ve keyifli zaman geçirmek için lezzetleri ve dekorasyonuyla büyüleyen birçok kafe bulunur. İlk çağlardan izler sunan bu müze kesinlikle Eskişehir’de gezilecek tarihi yerler listesinin ilk sırasında yer almayı hak ediyor.

Odunpazarı Modern Müze (OMM)

Modern sanat severlerinin gözdesi olan Odunpazarı Modern Müze, eşsiz mimarisi ve özel eserleriyle bambaşka bir deneyim sunar. Türkiye’deki ve dünyadaki çağdaş sanat eserlerin boy gösterdiği müze, her alanıyla kartpostallık bir görünüme sahip. Üstelik müzede sergilenen eserler Türkiye’nin ve dünyanın seçkin sanatçıları tarafından hazırlanmakta. Sanat tutkusunu sonuna kadar yaşatan bu müze şüphesiz Eskişehir’in değerli yapıları arasında. Odunpazarı Modern Müze, Odunpazarı Evleri’nin hemen yakınında çağdaş sanat dünyasının çekici atmosferini keşfetmek isteyen misafirlerini bekliyor.

Adalar Porsuk Çayı

Porsuk Çayı Adalar bölgesi, şehir yaşamını deneyimlemek ve farklı aktiviteler yapmak isteyenlerin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Genellikle turistler Eskişehir’in gözde konumları arasında yer alan bu bölgede gondol turu yapmayı tercih ediyor. Fakat Porsuk Çayı çevresindeki şık mekanlar, şehrin eşsiz manzarasını izlemek ve yerel lezzetlerini deneyimlemek için uğranmadan geçmemeli.

Kentpark

Sanat ile doğanın ortak noktası olan Kentpark, Eskişehir gezilecek yerler rotasında mutlaka yer almayı hak eden noktalardan birisi. Geniş yeşil alanları, balıklı göleti ve yürüyüş yollarıyla doğayla iç içe bir yapıya sahip olan bölge huzurlu zamanlar sunar. Ayrıca bu lokasyonda bulunan at çiftliği, yapay plaj ve etkinlik alanları eğlenceli zamanlar geçirmek isteyenlerin ortak tercihidir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın