Dünyanın En Yüksek Binası: Burj Khalifa

0
1208
görüntülenme
Dünyanın En Yüksek Binası: Burj Khalifa
Dünyanın En Yüksek Binası: Burj Khalifa

Burj Khalifa dünyanın en yüksek binasıdır. Burj Khalifa Dubai’de yer alır. Binanın yapımında tam 12 bin işçi görev almıştır ve bu binayı tam 22 milyon saatte yapmışlardır. Binaya başlama tarihi 21 Eylül 2004, binanın bitiş tarihi ise 1 Ekim 2009’dur. Binanın açılışı ise 4 Ocak 2010’da yapılmıştır. Açılışı Dubai Şeyhi Muhammed Bin Raşid El Maktum gerçekleştirdi. Açılışta havai fişek gösterileri, paraşütçülerin yaptığı gösteriler ve Arap dansları mevcuttu. Bu binaya harcanılan para ise 4.1 milyar dolardır.

Bina 828 metre ve 165 kattır ama bina sadece 160. kata kadar kullanılıyor. Binanın 150. katından sonrası çelikten yapılmıştır. Şubat 2007’de ise dünyanın en yüksek katlı kulesi olarak bilinen Sears Kulesi’ni geçmiştir. Burj Khalifa tam 95 kilometre öteden görülebilir. Aslında bu yapının ismi Burj Dubai olacakmış ama o zamanlar kralın yeterli parası olmadığı için Abu Dhabi Kralı’ndan yardım istemiş ve en sonunda bu yapıyı Abu Dhabi’nin kralı yaptırdığı için adı Burj Khalifa olmuştur.

Burj Khalifa
Burj Khalifa

Binanın cephelerine gelen rüzgâr yüklerini en aza indirmek için binanın hiçbir cephesi düz olarak tasarlanmamıştır. Köşeleri ise keskin değildir, dairesel birleşimlerle yapılmıştır. Burj Khalifa’da 160 tane lüks otel odası, suit, 57 tane asansör, 1044 daire ve 300 araç kapasiteli bir otopark vardır.

  Dünyanın En Eski Uygarlıkları
Paylaş

Bir Cevap Yazın