Dünyadaki Eşsiz Yerlerden Biri: Ta Prohm Tapınağı

0
1490
görüntülenme
Ta Prohm Tapınağı, Kamboçya
Ta Prohm Tapınağı, Kamboçya

Ta Prohm, Kamboçya‘daki Angkor kasabasında bulunan eski bir tapınaktır. Eskiden “Kralın Manastırı” anlamına gelen Rajavihara olarak biliniyordu. Tapınak, 12. yüzyılda Kmer imparatorluğunun Kralı VII. Jayavarman tarafından yaptırılmıştır. Budist manastır olarak kullanılmıştır. Tapınakta yaklaşık 12.500 kişi yaşamaktaydı.

Ta Prohm ormanda ortasında bulunan inanılmaz görkemli bir manzara ve uzun boylu ağaçlar tarafından kaplıdır. Kökler suyun çıktığı tapınağın duvarlarına sıkı sıkıya bağlıdır. Ta Prohm’da yüksek ağaçlar bulunmaktadır ve tapınağa sihirli bir görünüm sağlar. Tapınak duvarlarında güzel ve karmaşık oymalar bulunuyor. Ta Prohm’un pek çok galeri tarafından birbirine bağlı 39 kulesi vardır. Bu dış duvar 650,000 m2’lik bir alanı kapsamaktadır.

Ta Prohm Anıtı

Ta Prohm Anıtı, dünyanın en büyük arkeolojik alanlarından birinde, Angkor Parkı‘nda bulunmaktadır. Anıt, 15. yüzyıla kadar uzanan yerli ağaçlarla çevrilidir. Tapınak, çok sayıda ağaç ve saran köklerle sınırlanmıştır. İncir, ipek, pamuk ve ficus ağaçları eski yapılarla iç içe geçmiş ve büyülü bir manzara oluşturmuştur.

Ta Prohm, dünyaca ünlü bir turistik yerdir. Kamboçya‘nın Angkor bölgesindeki bir numaralı turistik yerdir. Tomb Raider‘ın unutulmaz sahneleri burada çekildikten sonra, burası ünlü olmuştur. Anıtın Siem Reap-Kamboçya‘nın turizm merkeziyle olan yakınlığı ziyaretçilerin ilgisine de katkıda bulunmuştur. Ta Prohm anıtının önemli kültürel ve tarihi rolünden dolayı, UNESCO tarafından 1992 yılında Dünya Mirası Listesine girmiştir.

Ta Prohm, Khmer imparatorluğunun yıkılmasından önce iyi korunmuş bir tapınaktı. 15. yüzyıldan sonra tapınak ihmal edildi ve yavaş yavaş bir ormağa dönüştü. Uzun yıllar boyunca ihmal Ta Prohm’daki yapıların zayıflamasına yol açtı. Koruma ve restorasyon çabaları 21. yüzyılın başında başladı. Ayrıca, siteyi her yıl ziyaret eden çok sayıda turist, tapınağın hassas yapıları için bir tehdit oluşturuyor. Anıtın zarar görmesini engellemek için ziyaretçilerin yolları boyunca ahşap yürüyüş yolları ve ip parmaklıkları yerleştirilmiştir.

  Vize Nasıl ve Nereden Alınır? (2020)
Paylaş

Bir Cevap Yazın