Dünyadaki En Zeki Hayvanlar

0
590
görüntülenme
Filler
Filler

Biz insanlar, kendimizi dünya üzerindeki en zeki varlıklar sanıyoruz. Oysaki bizim kadar veya bizden daha zeki hayvanların hiç farkında değiliz. Haydi bazılarını tanıyalım…

1Filler

Filler

“Fil Hafızası” diye bir şey hiç duymuş muydunuz? Bu söz, hafızası çok iyi olan insanlar için kullanılır. Bunun nedeni, fillerin gördükleri yüzü hiç unutmamasıdır. Filler, hafızalarındaki görüntüleri 10 yıl süreyle taze tutabiliyor.

2Yunuslar

Yunuslar

Kısa bir süre öncesine kadar herkes fillerin en güçlü hafızaya sahip olduklarını düşünüyorlardı. Artık biliyoruz ki yunuslar, fillerden daha çok şey hatırlar. Bir yunus, 20 yıl geçse de eski bir dostunun sesini hatırlar. Yunuslar gerçekten çok zeki hayvanlardır. Discovery News’a göre yunusların büyük beyinleri vardır ve bu beyinde planlanmış, fazlasıyla uyanık bir karar mekanizmasıyla çalışan sistemleri vardır. Yunusların beyni, insanların beyninden daha karmaşık bir yapıdadır.

3Şempanze

Şempanze

Şempanzelerle ilgili uzun süren araştırmalardan sonra çok ilginç sonuçlar elde edilmiş. Bu araştırmalar sonucunda, şempanzelerin kısa süre hafızalarının bizimkinden daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır hatta dünya hafıza şampiyonu Ben Pridmore bile 7 yaşındaki bir şempanzeye yenilmiştir.

4Fareler

Fareler

Tom ve Jerry’yi izlerken bunu pek belirtmeyiz ama asıl hınzırın Jerry olduğunu kabul etmeliyiz. Bunun nedeni, farelerin hiçbir zaman kendilerine nasıl davranıldığını unutmamalarıdır. Eğer onlara iyi davranırsanız, onlar da size iyi davranırmış. Ayrıca, farelerin düşünce stratejileri oluşturup hedeflerine ulaştıkları düşünülüyormuş.

5Domuzlar

Domuzlar

Domuzları bazılarımız sadece obur ve tembel sanırız. Oysaki gerçekte çok akıllı hayvanlardır. Yemeklerini kendilerine saklamak için bir aynayla diğer domuzları kandırıyorlarmış.

  Dünya'nın En Büyük Fast-Food Restoran Zincirleri
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın