Dünyadaki Bazı Aktif Yanardağlar

0
399
görüntülenme
Dünyanın Bazı Aktif Yanardağları
Dünyanın Bazı Aktif Yanardağları

Taal, Filipinler: 33 patlamayla Filipinlerin en aktif yanardağıdır. Patlamalarda tsunami olduğundan ölümler çok fazla olmuştur. Şu sıralar göl etrafında suların sıcaklığından anlaşıldığı üzere yanardağ uyku hâlinde beklemektedir.

Vezüv Yanardağı, İtalya: Pompei ve çevresindeki yerleşim yerlerini yerle bir eden meşhur yanardağdır. 1281 metre yüksekliğe sahip ve aktiftir.

Sakurajima, Japonya: Eski bir ada ve aktif yanardağlardan olan 2013 yılında kül püskürtmeye başlayan bu yanardağ, bugüne kadarki en fazla kül püskürtme rekorunu elinde bulunduruyor. Öyle ki bu püskürtme, koca bir şehri uzun süre boyunca karanlığa gömmüştür. 2015 yılının Ağustos ayında patlama beklentisi nedeniyle birçok insanın tahliyesine neden olmuştur. Patlama beklentileri hâlen sürmektedir.

Merapi, Endonezya: Endonezya’nın en aktif yanardağları arasındadır. Hemen her gün dumanların yükseldiği bu aktif dağ, çok fazla ölüme neden olmuştur. Son faaliyeti 2010 yılında gerçekleşmiştir.

Nyiragongo (Nayorgango) Yanardağı: Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Virunga Millî Parkı içinde yer alan aktif yanardağdır. Ana kraterde yaklaşık 2 km genişliğinde lav gölü bulunmaktadır.

  Katip Çelebi’nin Coğrafya Çalışmaları Ve Cihannüma
Paylaş

Bir Cevap Yazın