Doğal Kaynakların Neden Dikkatli Tüketilmesi Gerekmektedir?

0
1896
görüntülenme
Doğal Kaynakların Neden Dikkatli Tüketilmesi Gerekmektedir?
Doğal Kaynakların Neden Dikkatli Tüketilmesi Gerekmektedir?

Doğal kaynaklar bir ülkenin sahip olduğu en önemli şeylerdir ve bu yüzden bu kaynakların sonsuz bir şekilde kalması adına ilgili kaynakların korunması gerekmektedir. Doğal kaynakların neden dikkatli tüketilmesi gerekmektedir konusunda insanlar bilinçlendirilecek olursa spontane bir şekilde doğal kaynaklarımız korunmaya başlayacaktır. Doğal kaynaklarının ne kadar önemli oldukları kavrandığı zaman ülkesini seven her kişi doğal kaynakları korumak adına bu kaynakları dikkatli bir şekilde tüketmeye başlayacaktır.

Doğal kaynaklar tutumlu ve bilinçli bir şekilde tüketilmelidir. Bu her bir ferdin vatandaşlık görevi arasında yer almaktadır. Doğal kaynakların tamamen yok olmaması adına her fert üstüne düşen rolü yerine getirmelidir. Bu kaynaklara misal olarak petrol, madeni su, doğal gaz gösterilebilir. Bütün kişilerin üstünde ortak hakkının yer aldığı doğal kaynakları idareli bir şekilde kullanmamız gerekmektedir. Aksi taktirde süratle tüketilir ve sınırı olan sayıda kaldığında maalesef bu kaynakların geri getirilmesi mümkün olmayan bir hale gelir. Tahmin edilene göre evren üstündeki petrol rezervleri sadece 40 yıl daha kendini koruyarak insanlara hizmet etmeye devam edecektir. Sonra tükenme aşamasına geçeceği bilim insanları tarafından tespit edilmiştir. Günümüzde en çok kullanılan doğal kaynak petroldür ve petrolün de sonu gelmeye başlamıştır.

Yaşamsal açıdan mühim bir kaynak göstermemiz gerekirse size ilk olarak suyu gösteririz. Su tamamen yok olursa insan yaşamı ciddi derecede tehlike ile yüzleşmek zorunda kalır. Su kısa zamanla tüketilecek olursa bunun için savaşlar dahi yapılabilir. Su tüketimini hızlı hale getiren en mühim faktörlerden biri de şuursuz tarım uygulamalarının halen yapılıyor olmasıdır. Tarımda damla su tatbikine bir an evvel geçilmesi ihtiyaç duyuluyor. Devletimiz doğal kaynak suyu yönünden varlıklı olduğundan diğer hiç bir ülkeden su satın almadığımız bilinmektedir. İnsan nüfusu gitgide çoğalmaktadır ve tüketim de buna bağlı olarak süratle artmaktadır. Bundan dolayı bütün insanoğlu bu mevzuda bilinçli hale getirilmelidir. İnsanlar bilinçlenmediği müddetçe doğal kaynaklarımız şuursuz bir şekilde tüketilmeye devam edecektir. Şüphesiz ki bu durum da doğal kaynakların bir süre sonra yok olmasına neden olacaktır.

  Daha Önce Adını Adını Duymadığınız 10 Köpekbalığı
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın