Deniz Canlıları Ne Kadar Büyük Olabilir?

0
1317
görüntülenme
Deniz Canlıları Ne Kadar Büyük Olabilir?
Deniz Canlıları Ne Kadar Büyük Olabilir?

Okyanusun derin, karanlık ve korkutucu bir yer olduğunu biliyoruz, içinde dehşet verici ve aynı zamanda görkemli yaratıklar olduğunu da. Peki bu yaratıklar ne kadar büyük olabilirler? Ve devasa deniz canavarlarını konu alan hikayelerde gerçeklik payı var mı?

En iyisi hepimizin tanıdığı bir hayvanla başlayalım, Büyük Beyaz Köpekbalığı, kendisi Steven Spielberg’in klasik korku filmi Jaws’un ilham kaynağı olmuştu. Bu makale süresince üç farklı ölçek kullanacağız, hayvanların ağırlığını insan ve Toyota Corolla, boyutunu ortalama bir insan ve uzunluğunu okul otobüsleri ile karşılaştıracağız. Bunlar göz önüne alınınca Büyük Beyaz Köpekbalığının ağırlığı 2268 kilograma kadar çıkabilir, aşağı yukarı iki Toyota Corolla ya da 37 ortalama insan ağırlığında. 6.1 metre uzunluğa ulaşabilirler, ortalama bir okul otobüsünün %45’i.

Daha da korkuncu, bu hayvanlar 56 km/saat hıza kadar çıkabilirler, ve 4000 PSI ile hayvanlar alemindeki en güçlü ısırıklardan birine sahipler, insanın kalça kemiğini kırmak için gereken 1700 PSI’dan çok daha yüksek bir seviye. Aynı zamanda dünyadaki bütün okyanuslarda yaşamaktadırlar, ancak insanlara saldırma oranları oldukça düşük.

Büyük Beyaz Köpekbalığı aslında yaşayan en büyük etçil hayvan değil, bu ünvan beklenmedik derecede büyük olan Güney Deniz Filine gidiyor. 5000 kilogram ağırlığa ulaşan bu hayvanlar Büyük Beyaz Köpekbalığının iki katı, ve yetişkin bir kutup ayısının altı katı ağırlığında. Aşağı yukarı dört Toyota Corolla ya da seksen insan diyebiliriz. 6.85 metre uzunluğa ulaşabilirler, tam olarak bir okul otobüsünün yarısı. Sadece Güney yarım kürede Antarktika ve Güney Amerika’da yaşamaktadırlar.

Ancak bu bir sonraki devasa canlı Aslan Yelesi Denizanası için geçerli değil. Bu hayvanların ağırlığı 1000 kilograma kadar çıkabiliyor, neredeyse dolu bir Toyota Corolla ya da on altı tane insan. Ağırlıklarından da şaşırtıcı olan şey ise uzunlukları, çünkü 37 metrelik inanılmaz bir uzunluğa ulaşabiliyorlar 2.7 tane okul otobüsünün arka arkaya koyulması kadar. Kolları sizi sokar ve çok can yakar, ancak çoğu zaman öldürmez. Pasifik ve Atlantik Okyanuslarında yaşarlar ancak en çok Manş Denizi, İrlanda Denizi ve Kuzey Denizinde yaygındırlar.

  Bir Damla Yağ Kaç Litre Suyu Kirletir?

Listede hakkında en az bilgimizin olduğu canlı, Dev Mürekkepbalığı. Adından da tahmin de edebileceğiniz üzere bu mürekkepbalığı oldukça büyük 750 kilograma yakın bir ağırlığı olduğu düşünülmekte, on iki ortalama insan ağırlığında; 14 metreye kadar büyüyebilirler, bir okul otobüsünden biraz fazla, ve 40 santimetre ile hayvanlar alemindeki en büyük gözlere sahiptirler, Sizin kafanızın tamamından daha büyük. Bu mürekkep balıkları kollarında etrafta cehennemden gelmiş bir daire testere gibi sallayabilecekleri jilet gibi kancalar bulundururlar, ancak korkutucu büyüklüklerine ve ekipmanlarına rağmen kendilerinden çok daha büyük olan İspermeçet Balinalarının ana besin kaynaklarıdır.

İspermeçet Balinaları 41 tona kadar ulaşabilen devasa canlılardır, otuz iki tane Toyota Corolla kadar, boyları 20.5 metreye kadar çıkabilir, bu da bir okul otobüsünün 1.5 katı boyundadır; ve çoğunlukla Dev Mürekkep balıkları avlarlar. İlginç olan şey ise, tam olarak şu anda, siz bunu okurken denizin altında bir yerlerde bu iki dev arasında destansı bir savaş gerçekleşmektedir. Dünyada 360.000 tane İspermeçet Balinası var, her gün ağırlıklarının %3’ü kadar yemek yiyorlar, bu da günlük 1230 kilogram yemek anlamına geliyor, ya da bir tane Toyota Corolla. Rejimlerinin %80’inin Dev Mürekkepbalıklarından oluştuğu tahmin edilmekte, ve bir Dev Mürekkepbalığının 750 kilograma ulaşabildiği düşünülünce, bir tane Dev Mürekkep Balığı bir İspermeçet Balinasının günlük yemek ihtiyacının %61’ini karşılıyor. Cömert olup İspermeçet Balinalarının sadece %70’inin günde bir tane Dev Mürekkep Balığı yediğini düşünecek olursak yine de günde 252.000 savaşın bu türler arasında bir yerlerde gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Saatte 10.500, dakikada 175, ve saniyede üç kere bir savaş gerçekleşiyor. Bu yazıyı okumaya başladığınızdan beri okyanusta bir yerlerde bu iki tür arasında 750 tane savaş gerçekleşti.

  Dünyanın En Yüksek Sıradağları

Ancak devasa İspermeçet Balinasından da büyük bir hayvan var: Mavi Balina. Bu hayvanlar günümüze kadar dünyada yaşamış en büyük canlı. Evet, bu bütün dinazorları dahil etsek bile doğru. Bir Mavi Balinanın ağırlığı 200 tona ulaşabilir, aşağı yukarı 155 Toyota Corolla, ya da bir tane Boeing 777 yolcu uçağı kadar. Başka sözlerle, bir Mavi Balina 3255 insan ağırlığındadır, bu da Falkland Adalarının toplam nüfusundan (3000 kişi) daha fazla Bilinen en büyük dinazor, Argentinosaurus, sadece 90 tona ulaşabiliyordu. Bu da demek oluyor ki Mavi Balina bilinen en büyük dinazorun iki katı ağırlığında. Kendileri aynı zamanda 33.6 metre uzunluğa çıkabiliyorlar ya da bir okul otobüsünün 2.5 katı. Mavi Balinanın dilinin ağırlığı kendi başına 2.7 ton, ya da iki Toyota Corolla ağırlığındadır. Ağzı 90 ton ağrılığında su ve yiyecek tutabilir, 70 tane Toyota Corolla kadar. Kalbinin ağırlığı 180 kilogramdır, aşağı yukarı bir Volkswagen Beetle kadar, ve kalp atışının sesi 2 mil (3.2 km) uzaktan duyulabilir. Balinanın kalbine bağlı en büyük damar aort o kadar büyüktür ki tamamen gelişmiş bir insan içinde bir virüsmüş gibi yüzebilir. Yeni doğmuş bir Mavi Balinanın ağırlığı 2700 kilogramdır (6000 lbs), aşağı yukarı gelişmiş bir hipopotam kadar. Büyümeleri sırasında günde 380 litre (100 galon) süt içerler bu da onların büyüyene kadar günde 90 kilogram ağırlık kazanmalarını sağlar.

Mavi Balinalardan daha büyük canlılar olması çok muhtemel değil ancak çok da bir şey söyleyemeyiz, ne de olsa okyanusların %95’i hala bu güne kadar keşfedilmedi ve tahminlere göre dünyadaki hayvanların sadece %14’ü keşfedildi. Kim bilir, belki de çok daha büyük bir şey var ve biz bilmiyoruz.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın