Cep Telefonu Endüstrisi Hakkındaki Her Şey

0
665
görüntülenme
Cep Telefonu Endüstrisi Hakkındaki Her Şey
Cep Telefonu Endüstrisi Hakkındaki Her Şey

Cep telefonu endüstrisi bugün iletişim sektöründe en hızlı büyüyen sektör konumundadır. Şu anda İnternet, dünyanın en çok sayıda insanın yararlandığı sektörlerden biridir. Cep telefonu endüstrisi öncelikli olarak cep telefonlarının imalatını kapsamaktadır. Şu an itibariyle, cep telefonu endüstrisi tamamen teknolojik açıdan ilerleme konusunda yoğunlaşmıştır. Son yıllarda yapılan “akıllı telefonlar“ın ilerleyişi ve diğer telefon özelliği ve segmentleri üzerine inşa ederek gelecek teknolojiler ve yeniliklerle birlikte büyüyen, dünyadaki en hızlı büyüyen endüstrilerden biridir.

Sadece 1994 yılından bu yana cep telefonunun çok daha popüler hale gelmeye başladı. Daha geniş ekranlı akıllı telefonlar, son yıllarda ABD’de Samsung ve HTC gibi şirketler aracılığıyla kullanıma sunuldu. 2015 yılında Apple, ‘phablets‘ olarak bilinen 4.7 ve 5.5-inç ekranlı akıllı telefonlar sundu. IPhone 6 ve iPhone 6+ ürünlerinin pazara girmesi bu yönde lehine bir ivme kazandı ve bu ürünler artık ABD akıllı telefon pazarının %84’lük bir oranını oluşturuyor. Cep telefonlarını Batı dünyasıyla ilişkilendiren kültürel algılara rağmen, aslında bugün dünyanın hemen her köşesinde bulunabilirler. Aslında, birçok gelişmekte olan ülkede, cep telefonları dış dünyaya yapılan tek erişimdir.

Araştırmacılar, gelecekte cep telefonlarının göz hareketleri, düşünce süreçleri ve kinestetik hareketler gibi biyolojik refleksleri ve süreçleri ile hatta kültürel tercihlerle senkronize olmasını sağlayacaklarına inanıyor.

Cep Telefonu Tarihçesi

Cep telefonları, çoğu kişinin hayatının bir parçası haline gelmiştir. Teknolojik olarak, cep telefonlarının insanlığa yapılan en büyük hediyeler arasında olduğu düşünülüyor. 19. Yüzyıldan beri farklı formlarda telefonlar mevcuttur. Bununla birlikte, araştırmacılar önümüzdeki yüzyıl boyunca farklı telefon türlerini aramaya başladılar ve 1956’da Ericsson Şirketi İsveç’te “MTA” olarak adlandırılan tamamen otomatik, hücresel bir telefon sistemi yayınladı. Bu cihaz oldukça hantaldı ve yaklaşık 40 kg ağırlığındaydı. Daha sonra, bu konseptin geliştirilmiş bir versiyonu 1965’te hayata geçirildi ve “MTB” olarak bilinmektedir. 1966’da “RATZ – 10” adlı bir cep telefonu tanıtıldı. Cep telefonları alanındaki daha ileri gelişmeler üzerine, 1971’de ilk ticari cep telefonu “Zero Generation” mobil ağı olarak bilinen Finlandiya’da tanıtıldı. Daha sonra, 1973 yılında Motorola, 5 “genişlik ve 9” uzunluğa ve 2.9 lbs ağırlığa sahip olan bir model ile tanıtıldı. Yavaş yavaş, zaman geçtikçe, cep telefonları çarpıcı bir şekilde gelişti ve Mobil iletişim için Global Systems’in kullanıma girmesiyle, radyo spektrumu cep telefonu sistemlerinde etkili bir şekilde kullanılabilir hale geldi.

  Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir ?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın