Bilgisayar İle Alakalı Bazı Faydalı Bilgiler

0
713
görüntülenme
Bilgisayar İle Alakalı Bazı Faydalı Bilgiler
Bilgisayar İle Alakalı Bazı Faydalı Bilgiler

Merhabalar arkadaşlar bu makalemizde sizlere bilgisayar ile alakalı bazı önemli pratik bilgiler paylaşacağız.

Bilgisayarlar son 15-20 yılda hayatımıza iyice girmiş durumda. Günlük hayatta hemen hemen her işimizi bilgisayarlar üzerinden yapıyoruz. Hastanelerde, iş yerlerinde, okullarda, evlerde vb. akla gelebilecek her yerde bilgisayar kullanılıyor. Haliyle bu kullanımın getirdiği bazı öğrendiğimiz bilgiler de bulunuyor. Ama tabii ki ne kadar bilgisayarı sürekli kullanırsak kullanalım her türlü bilgiyi bilmemiz mümkün değildir. İşte bu yüzden bu yazımızda sizlere bazı pratik bilgiler paylaşacağız. Şimdi pratik bilgilere geçelim. Tabii ki hepsi direkt bilgisayarlarla alakalı olmasa da benzer bilgilerdir diyebiliriz.

→ Bilgisayarlarınızda hiç özel dosyalarınızı şifrelemeyi düşündünüz mü? Eğer cevabınız evet ise merak etmeyin böyle bir şey mümkündür. Windows 7 klasör ve dosya şifreleme yöntemiyle windows 7 işletim sistemli bilgisayarlarınızda klasörlerinize veya dosyalarınıza şifre kurabiliyorsunuz.

→ Bilgisayarınızın parlaklığını gece düşürerek göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Gece çok parlak ekrana bakmak bazen gözlerimizi bozabiliyor.

→ Bilgisayarınızdan internete girerek gif boyutlandırması yapabilirsiniz. Mesela hareketli Türk bayraklarının boyutlarını değiştirerek sosyal medyada profil fotoğrafı olarak kullanabilirsiniz. Profilinize bir farklılık katmak isterseniz bu şekilde giflerin boyutlarını ücretsiz değiştirip kullanabilirsiniz.

→ Diyelim ki iş yerindesiniz ve yanınızda okumak için Kuran-ı Kerim kitabı bulunmuyor. Haliyle iş yerindeki bilgisayarı açıp internete girip Google’da aratma yaparak Kuran-ı Kerim kitabının tamamına diyanetin sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kuran okurken Kuran-ı Kerim durak işaretlerini doğru bilmemiz gerekmektedir. Bu bilgilere de aynı şekilde bilgisayarınızdan internete girerek Google arama motorunda aratma yaparak ulaşabilirsiniz.

Şimdilik bizim aktaracaklarımız bunlardan ibarettir. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Paylaş

Bir Cevap Yazın