Beyin Göçü Nedir?

0
1289
görüntülenme
Beyin Göçü Nedir?
Beyin Göçü Nedir?

Beyin göçü genel olarak herhangi bir ülkede yaşam süren bilim insanlarının bilimsel faaliyetlerini bulundukları ülkede tam anlamıyla yerine getirememelerinden dolayı başka ülkelere göç etmesi olayıdır. Beyin göçünün yaşamasındaki en büyük neden şüphesiz bilim insanlarının bulundukları ülkelerde yeterli düzeyde bilimsel çalışma yapacak kaynağa ulaşamamasıdır. Bu tanımdan yola çıkarak beyin göçünün beyinsel anlamda vasıflı olan kişilerin bulundukları ülkeden ayrılması olayına denildiğini söyleyebiliriz. Beyin göçünü yapan kişiler arasında doktorlar, mühendisler ve bilim insanları baş sırada yer almaktadır.

Beyin göçünü derinlemesine bir şekilde incelediğimizde özellikle gelişmemiş olan ülkelerde beyin göçünün daha sıklıkla gözlemlendiğini görmekteyiz. Gelişmiş olan ülkelerde her imkan üst düzeyde olduğundan dolayı gelişmiş olan ülkelerin beyin göçü alan ülkeler olduğunu söylemek mümkündür. Beyin göçü birçok alanda kendisini geliştirmiş olan kişilerin iş bulmakta zorlanmasından dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Beyin göçünde bilim insanları beraberinde sahip oldukları bilgileri de götürdüklerinden dolayı yaşanan bu göç olayına beyin göçü adı verilmektedir.

Ülkemizde bazı ülkelerden beyin göçü almaktadır. Özellikle komşu ülkelerimiz olan İran ve Irak sınırları içerisinde yaşayan birçok bilim insanı çalışmalarına daha rahat bir şekilde devam edebilmek adına ülkemize gelmektedir. Irak ve İran sınırları içerisinde yaşayan bu bilim insanlarının ülkemize gelmesindeki en büyük deden şüphesiz mesleklerini daha iyi icra edebilmeleridir. Düne kadar ülkemizde aşırı derecede beyin göçü veren bir ülkeydi ancak son yıllarda ülkemizde meydana gelen gelişmeler sayesinde beyin göçünün ciddi oranda azaldığı bilinenler arasında yer alıyor.

Günümüzde üniversite mezunu olup hademelik yapan hatta simit satan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu da ülkemizdeki gelişmişliğin yeterli düzeyde olmadığının büyük bir göstergesidir. Ülkemiz her alanda gelişmeyecek olursa emin olun beyin göçü hızlı bir şekilde artmaya devam edecektir. Yurtdışını incelediğimizde bilime ışık tutan bilim insanları arasında çok sayıda Türk’ün de yer aldığını görmekteyiz. Eğer ülkemiz ciddi anlamda gelişmiş olsaydı bu bilim insanları ülkemizde çalışmalarını yapıp ülkemizin gelişmesinde etkili rol oynayabilirlerdi.

  Kuraklık Nedir, Nasıl Oluşur?
Paylaş

Bir Cevap Yazın