Balkanlarda Türk İzlerine Rastlanan Yerler

0
985
görüntülenme
Balkanlarda Türk İzlerine Rastlanan Yerler
Balkanlarda Türk İzlerine Rastlanan Yerler

Yurt dışında tatil yapmak istiyor ama bu tatilinizi daha çok kültürel ziyaret olarak gerçekleştirmek istiyorsanız, kuşkusuz Balkanlar bu konuda sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Uzun yıllar Balkan topraklarında hüküm sürmüş Osmanlı Devleti, buradaki yapılaşmasıyla iz bırakmıştır. Günümüzde hala birçok Balkan ülkesinde bu izlere rastlamak mümkündür. Bu tarihi yapılar birçok Türk ve yabancı turist tarafından ziyaret edilir. Eğer aklınızda ekonomik ve vizesiz bir Balkan tatili yapmak var ise, aşağıdaki yerlere gidip tarihimizin önemli yapılarını da görebilirsiniz.

Prizren, Kosova

Prizren, Kosova
Prizren, Kosova

Ortalama 235 bin nüfusa sahip olan şehir, Şar Dağları eteklerinde yer almakta olup, üç tarafı dağlarla çevrili bir coğrafyaya sahiptir. Geçmişi Osmanlı dönemine dayanan Prizren Kalesi bugün hala o dönemlerin izini taşırken, camisiyle, şadırvanıyla ve hamamıyla kısacası birçok yerinde Türklerden izler taşımaktadır. Prizren şehrinde 20 bine yakın Türk yaşamaktadır ve şehir nüfusunun bir bölümünü oluşturan Arnavutlar ise çoğunlukla Türkçe konuşmaktadır. Bu nedenle kendinizi yabancı hissetmeden gezip, geçmişin izlerini keşfetmek isterseniz, Prizren en doğru destinasyonlardan biri olacaktır diyebiliriz.

Karadağ

Karadağ
Karadağ

Son yılların oldukça popüler yurtdışı rotalarından biri olan Karadağ, Adriyatik denizi kıyılarında konumlanır ve muhteşem bir coğrafyaya sahiptir. Bu ülkeyi ziyaret ettiğinizde hem Türklerden kalma birçok tarihi yapıyı görebilecek, hem Türkçe konuşan insanlara sıkça rastlayacak hem de kültürel ziyaretinizi tamamladıktan sonra etkileyici dahillerinin keyfini çıkarabileceksiniz. Kısacası Karadağ aradığınız her şeyi bulabileceğiniz büyüleyici bir yerdir demek çok doğru bir cümle olacaktır.

Makedonya

Başkenti Belgrad ile dikkatleri üzerine çeken Makedonya, aynı zamanda Ohri şehri ile de sıkça gündeme gelmektedir. Tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Makedonya cumhuriyetinde en etkin izler bugün Türklere aittir. Osmanlı döneminden kalan birçok eser ve mimari yapılar geçmişten günümüze kadar gelmiş ve oluşan tahribatlar restore edilmiştir. Ancak bazı Türk kültürüne ait anıtlar korunamadığından ötürü maalesef ki günümüze kadar taşınamamıştır. Yine de genel olarak değerlendirecek olursak, Makedonya Türk izini fazlaca taşıyan bir ülkedir.

  SeaPearl Ataköy'de Seçkin Yaşam Keyfi

Bosna Hersek

Bosna Hersek
Bosna Hersek

Balkan ülkeleri arasında kuşkusuz Türk izlerini en etkin şekilde görebileceğiniz yer Bosna Hersek’tir. Çarşısı, camisi, köprüsü, kalesi ve Türk Köyü ile her yerinde Osmanlı ve Türklerden izler taşıyan ülke, yaşadığı savaşlardan ötürü büyük yıkımlar yese de bugün yinede dimdik ayakta durmakta ve hem geçmişine hem de geleceğine sahip çıkmaktadır. Dolayısıyla kültür ziyareti için en doğru yerlerden biri olarak seyahatinizi Bosna Hersek yönünde planlayabilir, muhteşem atmosferi de bambaşka duyguları deneyim edebilirsiniz.

Bulgaristan

Osmanlı’nın 500 yıl hüküm sürmüş olduğu Bulgaristan ülkesinde kuşkusuz Türk izlerine rastlamak çok da zor olmayacaktır. Lala Şahin Paşa Camii, Seyfullah Efendi Camii, Hacı Hüseyin Camii gibi Osmanlıdan kalma birçok tarihi yapı bulunduğu gibi Bulgaristan’da Türk bölgesi ve Türk Evleri de yer almaktadır. Dolayısıyla otobüsle dahi seyahat edebileceğiniz bu ülkeyi ziyaret ederek Türklere ait köklü bir tarihi gezi yapabilirsiniz.

Balkan seyahatinizi uygun fiyatlı gerçekleştirmek istiyorsanız erken rezervasyon imkanlarından yararlanarak turlara katılabilirsiniz. Bunun için yüksek oranlı tatil fırsatları ilginizi çekebilir.

https://www.prontotour.com/tatil-firsatlari

Paylaş

Bir Cevap Yazın