Avukatlık İlkeleri Nelerdir?

0
319
görüntülenme
Avukatlık İlkeleri Nelerdir?
Avukatlık İlkeleri Nelerdir?

Avukat, hukuki işlemlerde kendilerine başvurulan kişidir. Aynı zamanda yasa ve hukuk işlemleri kapsamında avukatla görev alabilmekte ve müvekkillerinin haklarını korumaktadır. Bu bağlamda avukatlık büroları da hizmet vermektedir. Avukatlık bürolarında yer alan avukatlar, müvekkillerine danışmanlık hizmetleriyle ulaşmaktadır. Bu sayede dava sürecinin takibi, işlemlerin gerçekleştirilmesi, davanın savunması yapılmaktadır. Ayrıca hak ve adalet konusunda da hakkaniyeti sağlayan avukatların ilkeleri kapsamında dava sürecini geçirmeleri gerekmektedir. Avukatlık ilkeleri içerisinde;

  • Bağımsızlık ilkesi
  • Gizlilik ilkesi
  • Zıt menfaatleri savunma yasağı
  • Şeffaflık
  • Sır saklama görevi yer almaktadır.

Avukatlık ilkeleri kapsamında gerçekleştirilen dava süreci, müvekkillerin ve avukatların haklarını da korumaktadır. İzmir avukatlık hizmetleri bünyesinde görev alan avukatlar da, aynı ilkelere bağlı olarak davalarının takibini gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda dava süreçlerinde büyük önem arz eden ve gerekli olarak görülen gizlilik ilkesi; davanın gizli kalmasını, müvekkillerin özle bilgilerinin paylaşılmamasını gerektirmektedir. Bu durumda dava süreci daha verimli hale gelmekte ve uygun gerekliliklerde yerine getirilmektedir. Ayrıca avukatlar farklı davalarda da görev alabilmektedir. Bu anlamda; İzmir ceza avukatı, boşanma avukatı gibi avukatlar gerekli davaların takibini yapabilmektedir. Boşanma avukatı olarak görev yapan avukatlar, müvekkillerinin boşanma davalarıyla ilgilenmektedir. Bu süreçte gerekli işlemler uygulanmakta ve dava takibi sağlanmaktadır. Buna bağlı olarak müvekkillerin de davalarının olumlu sonuçlanması ve dava sürecinin ilkeler kapsamında ilerlemesi gerçekleştirilmektedir.

Avukatlık İlkelerine Bağlı Olmanın Önemi

Avukatlık belli sorumlulukları gerektiren meslek grupları arasında yer almaktadır. Bununla birlikte dava takiplerinde ve dava sürecinde belli ilkelerin benimsenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu ilkeler kapsamında hem avukatlar hem de müvekkiller olumlu sonuçlar alabilmektedir. Avukatlık ilkelerine bağlı olunması davanın akıbeti açısından da büyük önem taşımaktadır. Buna bağlı olarak avukatlar, müvekkillerinin haklarını da koruyabilmektedir. Ayrıca avukatların sır saklama görevi kapsamında; müvekkillerinin özel bilgilerinin korunması, davanın içeriğinin gerekli olmayan kişilerle paylaşılmaması gibi olumlu nitelikler gerçekleştirilmektedir. Bu durumda müvekkiller, dava süreçlerini de verimli hale getirebilmektedir. Aynı zamanda davaların savunmasında zıt menfaatleri savunma yasağı da, avukatın kendi davasının olumlu ve başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Paylaş

Bir Cevap Yazın