Yüzme Havuzu Kimyasalları Nelerdir?

0
593
görüntülenme
Yüzme Havuzu Kimyasalları Nelerdir?
Yüzme Havuzu Kimyasalları Nelerdir?

Havuz suyunun klor seviyesini korumaya ek olarak, havuz suyunu havuzda temiz ve güvenli tutmak için havuz pH’sı, havuz Alkalinitesi, klor stabilizörü (Siyanürik Asit) ve havuz Kalsiyum Sertliği seviyeleri uygun şekilde korunmalıdır. Bu havuz kimyasal seviyelerinin ara sıra test edilmediği ve gerektiği gibi korunmadığı durumlarda, sonuç su kalitesinin düşük olması, kimyasalların boşalması, cildin tahriş olması ve yüzücülerin gözlerinin tahriş olması ve havuz yüzeylerine ve ekipmanlarına zarar verecektir. Şirketimiz böyle bir durumun yaşanmaması için yüzme havuzunun korunması gereken tüm kimyasal maddeleri tedarik etmektedir.

İşte en yaygın olarak kullanılan havuz kimyasalları ürünlerimiz;

pH ve Alkalinite

Yüzme havuzu suyunun pH ve Alkalinite seviyeleri yüzme havuzunun birçok alanını etkiler ve yüzme havuzunuzu başarılı bir şekilde sürdürmeyi beklerseniz, doğru seviyelerde tutulmalıdır. Havuz suyunun Alkalivitesi, pH için bir tampon görevi görür ve havuz pH seviyesinin dalgalanmasını engellemeye yardımcı olur. Firmamız sunduğu Alkanlinite ile siz değerli müşterilerimizin havuzlarının sürdürebilirliğini sağlamak amacı ile yardımcı olmaktayız.

Stabilizatör

Havuz “Stabilizer” kimyasal adı Siyanürik Asittir ve yaygın olarak her iki isim ile belirtilir. Yüzme havuzu suyunun stabilizatör seviyesi 30-50 ppm’de tutulmalıdır. Sabitleyici seviyesi önemlidir, ancak tipik olarak sadece bir havuz açıldığında yüzme sezonunun başında test edilir. Havuz suyundaki stabilizatör, kloru korumak ve klorun hızla yanmasını ve güneş tarafından kullanılmasını önlemek için havuz suyundaki kloru moleküler düzeyde kısmen çevreler.

Havuz suyunda çok fazla dengeleyiciye sahip olmanın ve çok az dengeleyiciye sahip olmanın belirtileri çok benzerdir ve eğer diğer kimyasal seviyeler düzgün bir şekilde dengelendiğinde klor seviyesini koruyarak problem yaşarsanız, dengeleyici seviyesi test edilmelidir. Stabilizatör seviyesinin 30 ppm’den düşük olması durumunda, klor seviyesini korumak zordur, çünkü yüzme havuzunuza eklenen herhangi bir klor hızla buharlaşır ve doğrudan güneş ışığında yanar. Stabilizatör seviyesi 50 ppm’in üstünde ise, klor seviyesini korumak da zor olacaktır. Kloru korumak için havuz suyundaki kloru kısmen çevrelemek yerine, çok fazla dengeleyici, kloru etkisiz hale getirecektir. Satışa sunduğumuz Stabilizatör sayesinde havuz bakım işlerinizi kolaylaştırmaktayız.

Bu makale AEC Kimya‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

İçerik Tablosu

Paylaş

Bir Cevap Yazın