Yoğun Saç Dökülmesi Neden Görülür?

0
229
görüntülenme

Saçlar; yüz güzelliğini tamamlayan ve kişiye özgüven kazandıran bir unsurdur. Canlı, parlak ve özellikle gür saçlar,  herkesin hayalidir. Ancak olumsuz dış etkenler, yanlış beslenme ya da uygun temizlik ve bakım yapılmadığı zaman saçlar sağlıksızlaşır. Özellikle hamilelik ve doğum sürecinde hormon değişikliği yaşayan kadınlarda yoğun saç dökülmesi görülüyor.

Sağlıklı saçlar için olumsuz etkilerden uzaklaşmak yeterli gelmeyebilir.  Hormon seviyesinde oluşan değişikliklerin yanında, demir ve anemi eksiklikleri de saç dökülmelerini fazlalaştırmaktadır. Bir diğer neden ise stres seviyesinin artmasıdır. Saç dökülmelerinin başladığı andan itibaren önlem alınması gerekir. Aksi halde eski saç yapısına geri dönülmesi mümkün değildir.

Yoğun Saç Dökülmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Sağlıklı bir saç telinde 90-100 bin adet saç teli bulunur. Günlük olarak 80-120 adet saç telinin dökülmesi normal karşılanıyor. Ancak bu dökülmelerin iki ayı aşması ve yılda en az üç kez dökülme yaşanması, saç hastalığının habercisi olarak karşımıza çıkıyor. Genel olarak saç dökülmelerine neden olan etkilerin ortadan kalkması ile sorun çözümlenebiliyor.

Saç; belirli bir uzama ve büyüme sürecini tamamladığı zaman dökülebilir. Bu saçlar için normal olarak kabul edilir. Ancak,  farklı nedenlerle saç normal süreci tamamlamadan erken evrede dökülebilir. Bu da dökülen saç tellerinin sayısını fazlalaştırır. Bu soruna çözüm ise saç dökülmesinin yaşandığı ilk andan itibaren dökülme karşıtı şampuan kullanmaktır.

Yoğun Saç Dökülmesi Şampuan İle Durdurulabilir mi?

Saç dökülmelerinin önüne geçebilmek için buna neden olan faktörlerin bilinmesi gerekir. Öncelikle bu olumsuzlukların giderilmesi şarttır.  Sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak için kişilerin sağlıklı bir bedene sahip olması gerekir.  Sağlıklı hayat sürmenin yanında, doğru bakım uygulaması da gerekmektedir. Bir başka deyişle, bedeni içeriden doğru besleme ve dışarıdan uygun şampuan desteği ile yoğun saç dökülmesi engellenebilir.

Elbette ki yoğun saç dökülmesi sorunu oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Bu noktada saç dökülmesine engel olacak alternatif seçeneklerin araştırılması da gerekmektedir. Özellikle yeni nesil şampuanların saç dökülmesini engelleyebildiği de bilinmektedir. Bundan dolayı şampuan tercihlerini yaparken etkili bir araştırma yapmak şarttır!

Paylaş

Bir Cevap Yazın