Yaz aylarında nüfusu ikiye katlanan şehir: Elbistan

0
869
görüntülenme
Yaz aylarında nüfusu ikiye katlanan şehir: Elbistan
Yaz aylarında nüfusu ikiye katlanan şehir: Elbistan

Elbistan, Kahramanmaraş’ın en büyük ilçesidir. Dulkadiroğulları Devleti’ne de başkentlik yapmış ve Osmanlı İmparatorluğu’ndaki bir çok padişah ve önemli kişilere gelin vermiş bir Türkmen şehridir.

Elbistan’ın nüfusu yaklaşık 141 bin civarındadır. Fakat bu nüfus yaz aylarında neredeyse ikiye katlanır. Bunun sebebi ise Elbistan’da doğup büyüyen fakat daha sonra şehir dışına yerleşen binlerce kişinin olmasıdır. Bu kişiler yaz aylarında tatil yapmak için Elbistan’a gelir. Aynı şekilde Avrupa ülkelerine göç etmiş on binlerce Elbistanlı bulunmaktadır.

Elbistan Pınarbaşı

Şehrin çoğunluğu yaz aylarında Elbistan’ın göz bebeği olan, Ceyhan Nehri’nin doğduğu nokta Pınarbaşı Mesire alanında zaman geçirir. Ceyhan Nehrinin doğduğu göz yani Pınarbaşı ise görülmeye değer ve tatilcilerin vazgeçilmez noktasıdır. Ceyhan Nehri, Türkiye’nin en büyük akarsularından biri olup İskenderun’da denize dökülür.

Kahramanmaraş Akdeniz bölgesinde olsa da en büyük ilçesi Elbistan tam olarak Akdeniz bölgesinde değildir. Hatta Elbistan Malatya’ya daha yakın bir konumdadır.

Enerji Şehri

Elbistan termik santralleri Türkiye’nin elektrik üretimine önemli bir katkı sağlamaktadır. Şu anda mevcut olan iki santral toplam 17 milyar kwh elektrik üretmektedir. Bölgedeki kömür yataklarının toplam 5 milyar ton’dan fazla rezerve sahip olduğu MTA kurumunca açıklanmıştır. Bölgenin en büyük şeker fabrikası olan Elbistan Şeker Fabrikası ovada ve civar illerde yetişen pancarları işler.

Elbistan Hakkında Daha Fazla Detay Bu kadim şehir için daha fazla detaya ve bilgiye ulaşmak isterseniz Elbistan hakkında güncel içerik ve haberleri paylaşan, Kahramanmaraş’ın en büyük haber sitesi olan ve ağırlıkla Elbistan Haberleri paylaşan Elbistan Olay haber sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın