Vize Nasıl Alınır, Süreç Nasıl İşler?

0
248
görüntülenme
Vize Nasıl Alınır, Süreç Nasıl İşler?
Vize Nasıl Alınır, Süreç Nasıl İşler?

Seyahat etmek, tatil yapmak ya da iş geziniz için gitmek istediğiniz ülkeye ait vize başvuruları değişkenlik gösterebilir. 22 Avrupa Birliği ülkesi ve 4 Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkede uygulanan Schengen Vizesi ya da diğer ülkelerde geçerli olan turist, iş seyahati, eğitim ve çalışma vizesi gibi uygulamalar için farklı başvuru prosedürleri bulunuyor. Vize başvurusu yaparken istenen evraklar ise şirket sahipleri, şirket çalışanları, devlet memurları, emekliler, öğrenciler ve çalışmayan kişiler için değişiklik gösteriyor. Gitmek istediğiniz ülke için ziyaret amacınız ve sosyal durumunuza göre uygun olan uygulamayı seçerek evraklarınız ile başvuru yapmanız gerekiyor.

Schengen Ülkeleri ve Diğer Ülkeler İçin Vize Başvurusu

En çok tercih edilen Schengen prosedürü, yurtdışı ülkelerinden birine gittiğinizde, başka bir ülkeye aktarma yapmanızı kolaylaştırıyor. Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, İtalya, Yunanistan gibi toplam 26 Avrupa ülkesinde geçerli olan Schengen ile sınırlar arasında pasaport kontrolü olmadan geçiş yapabilirsiniz. Rusya, Dubai, ABD, Kanada, İngiltere, Çin, Mısır, Cezayir, Ukrayna ve Özbekistan gibi ülkelere ise vize işlemleri için gerekli evrakları hazırlayarak, seyahat amacınız ve kalmayı planladığınız süre için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun sonuçlanma süreci, gideceğiniz ülkeye, seyahat amacınıza, ziyaret sürenize göre değişiyor. Ayrıca konsolosluk ve elçiliklerin bayram, yılbaşı, özel günler ve hafta sonu gibi tatil dönemleri ile çalışma sistemlerinde yoğunluk olan sezonlarda başvurunuzu tatilinizden en az 30 gün önce yapmanız avantaj sağlayacaktır.

Hangi Tür Vize Nasıl Alınır?

Başvurularda izlenen yol, ülkelere ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına uygulanan prosedürlere göre değişkenlik gösterir. Örneğin, Schengen Bölgesi’nde bulunan ülkeler için vize alırken biyometrik veri kaydı zorunlu olurken birçok Orta Doğu ve Afrika ülkesine başvurularda şahsen bulunma zorunluluğu yoktur. Amerika için ise mülakat prosedürü uygulanır. İşlemleriniz hangi ülkeye seyahat edeceğinize göre değişeceği gibi doğru başvuru yapmak için ziyaret amacınıza göre uygun olan vize türünü de belirlemeniz gerekiyor. Seyahatinizi planlarken Schengen ülkelerinden hangisine kaç kere giriş yapacağınıza göre tek giriş, çift giriş ya da çoklu giriş uygulaması içeren turistik vizeler bulunuyor. Diğer ülkelere ise ticari bir işlemde bulunmayacağınız, herhangi bir eğitim kurumunda eğitim almayacağınız, 30 gün ve daha kısa sürecek ziyaretleriniz için turistik, seyahatiniz bir iş görüşmesi ya da pazar araştırmasını içeren bir geziyse ticari vize almanız gerekiyor. Bunun için bir davet mektubu almalı ve başvuru yaparken bu resmi belge ile başvuru yapmalısınız. Özel ziyaretlerde ise bu davet mektubunu, gittiğiniz ülkede konaklayacağınız yakınınızdan almanız gerekiyor. İşçi statüsü için davetiyeler çalışan kurum tarafından düzenlenirken, öğrenciler için davet mektubu, eğitim alınan kurum tarafından veriliyor.

  Amsterdam Turu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vize İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

Gerekli evraklar ve vize nasıl alınır sorusunun yanıtı seyahat edeceğiniz ülkeye göre değişiklik gösterdiği gibi sosyal durumunuz da başvuru sürecinizi belirler. Şirket sahipleri ve ortakları iş seyahati için başvuruda bulunurken iş yerine ait resmi kayıtlar, yerleşim bilgileri, kredi kartı harcama dökümleri gibi evrakları hazırlamalıdır. Devlet memurlarından görev yaptıkları kurumun imzalı görev ve izin yazısı, tapu ve araç ruhsatı gibi belgeler istenirken ev hanımlarından nüfus kayıt örneği gibi belgeler istenir. Özel durumlar dışında tüm başvurularda pasaport, meslek grubuna ve seyahat amacına göre düzenlenmiş başvuru evrakları, parmak izi kayıtlarına ait belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Randevunuzu alıp vize ücretleri için ödeme yaptıktan sonra ise başvuru takip süreciniz başlıyor. Tüm bu prosedürler ve yoğun süreçlerle uğraşmadan vize almak ise Yüzyıl Turizm tecrübesi ile kolaylaşıyor. Tüm başvurularınız sizin adınıza yönetilsin, evrak kontrolü ve takip işlemleriniz çok daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde sonuçlansın isterseniz Yüzyıl Turizm‘in uzman kadrosu ile iletişim kurabilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın