Vitamin Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

0
3933
görüntülenme
Vitamin Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?
Vitamin Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Vitaminler vücut direncini arttıran ve insanları hastalıklara karşı koruyan şeylerin başında yer almaktadır. Vitamin eksikliği olması durumunda birçok hastalık ortaya çıktığından dolayı sizlere vitamin eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir konusunda bilgi vermek istiyoruz. Ayrıca makalemizden ilgili vitaminleri hangi yiyeceklerden temin edebileceğiniz hakkında da detaylı bilgi edinebilirsiniz. Vitamin eksikliğinin hangi şampuan kullanılırsa kullanılsın saç dökülmelerine de sebep olduğu bilinmektedir.

A Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Kalp ve böbrek hastalıkları, gece körlüğü ve vücut direncinde azalma A vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar içerisinde yer alır. Peynir, süt ve yeşil sebze gibi ürünleri tüketerek vücudunuza A vitamini alabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

D vitamini kemik gelişimi için önemli bir vitamindir. Eksikliğinde çeşitli kemik hastalıkları gözlemlenir. Bol miktarda süt tüketerek D vitamini alabilirsiniz.

E Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Birçok kalp damar hastalığı E vitamininin yetersiz alınmış olmasından kaynaklanır. Ayrıca günümüzde sıklıkla görülen hastalıklardan birisi olan kısırlıkta E vitamininin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Tahıl tüketiminizi arttırarak vücudunuza E vitamini depolayabilirsiniz.

K Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Safra kesesini korumakla görevli olan K vitamini, az alınması durumunda çeşitli safra kesesi sorunlarının yanşamasına neden olmaktadır. Ayrıca K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlayan vitamindir. Bol bol balık tüketerek yeterli düzeyde K vitamini alabilirsiniz.

B1 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Tahıl kabuklarında bol miktarda bulunan B1 vitamini eksikliğinde sinir sisteminde ciddi bozulmalar meydana gelir. Ayrıca bu vitaminin eksikliğinde kalp yetmezliğinin başladığı da gözlemlenmiştir.

B2 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Bu vitamin yeterli düzeyde alınmadığı zaman açık yaralar çok geç iyileşir. Ayrıca ciltte kısmen beyazlamalar meydana gelir. Bu durumunda kötü bir görüntünün oluşmasına neden olmaktadır. Et, sür ve yumurta yiyerek B2 vitaminini alabilirsiniz.

B3 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Bu vitamin sinir siteminin belirli bir denge içerisinde çalışmasını sağlar. Eksikliğinde sinir sistemi ile alakalı ciddi sorunlar kendisini gösterir. Kuruyemişler içerisinde bol miktarda B3 vitamini yer almaktadır.

  ALS Hastalığını Tedavi Etmek Neden Bu Kadar Zor?

B5 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Saç dökülmesi vakalarının büyük bölümü B5 eksikliğinden kaynaklanır. Erken yaşta kel kalmak istemiyorsanız B5 içerisin besinleri tüketmenizde fayda var. Tahıllar ve kuru sebzeler içerisinde B5 vitamini bulunmaktadır.

B6 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Ciltte yaralar ve anemi hastalığının temel sebebi B6 eksikliğidir. Baklagiller içerisinde yeterli düzeyde B6 vitamini yer almaktadır. Ayrıca et ve süt tüketerek de B6 ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

B7 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Ciltte yaralar, sinir sisteminde bozulmalar ve zaman zaman baygınlık yaşamalar B7 eksikliğinden kaynaklanır. Yeşil sebzeler içerisinde bu vitamin yeterli düzeyde bulunmaktadır.

B9 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Karaciğeri korumakla görevli olan B9 vitamini yeterli düzeyde alınmaz ise en çok karaciğer yetmezliği gözlemlenir. Ispanak içerisinde bol miktarda B9 olduğundan özellikle kış aylarında ıspanak tüketmeye özen gösterin.

B12 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Şiddetli baş ağrısı, sinir sisteminde bozulma ve sürekli yorgun hissedilmesi B12 eksikliğinden kaynaklanır. B12 et ürünlerinde yer alan bir vitamindir. Kırmızı et ve balık tüketerek B12 alabilirsiniz.

C Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Diş eti kanaması, yorgunluk, yaraların geç iyileşmesi, (skorbüt) tembellik, isteksizlik başlıca görülen hastalıklardır. Portakal, limon, biber ve mandalina gibi ürünlerden C vitamini alabilirsiniz.

Daha fazla bilgiye buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın