Uzman Er Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

0
516
görüntülenme
Uzman Er Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?
Uzman Er Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Ordumuzun daha profesyonel bir şekilde hizmet vermesini sağlamak amacıyla paralı askerlik ile daha donanımlı ve eğitimli personel ile ordumuz şekillenmeye devam ediyor. Her yıl Genelkurmay başkanlığı tarafından on binlerce uzman er yani paralı asker ordumuz bünyesinde hizmet vermeye başlıyor. Peki uzman er olmak için ne yapmak gerekiyor.

Uzman er olabilmek için öncelikle kara kuvvetleri komutanlığının internet sayfası üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurular sadece bu sayfa üzerinden online olarak alınmaktadır. Başvuru yapmanız için mevcut dönem içerisinde uzman er alımı yapılıyor olmasına gerek yok. Başvuru sonrasında bir sonraki alım için sınava katılma hakkı kazanacaksınız. Ancak sınavlara katılma hakkı kazanmanız için öncelikle uymanız gereken şartlar bulunmaktadır.

Uzman er olabilmeniz için öncelikli kural 25 yaşını aşmamış olmanız gerekmektedir, daha önce askerlik yapmamış, ya da mevcut durumda asker olanlar ve askerliğini er olarak yapmış olan herkes uzman erlik yapabilmektedir. Ayrıca güvenlik soruşturmasından da geçilmektedir daha önce herhangi bir olumsuz sicil kaydı bulunanlar ya da askerlik ile herhangi bir sebepten dolayı ilişiği kesilen kişiler kesinlikle uzman erlik yapamamaktadır. Ekstra olarak TC vatandaşı olma şartı da bulunmaktadır.

Başvuru koşullarına uyan kişiler mülakata ve yazılı sınava katılmaktadır. Yazılı sınav ve mülakattan başarılı olanlar ise uzman er olmaya ve kara kuvvetleri komutanlığında en az 3 sene boyunca hizmet vermeye başlama hakkını kazanacaklardır.

  Kanal İstanbul Projesi
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın