Soğutucuların Çalışma Prensibi

0
2919
görüntülenme
Soğutucuların Çalışma Prensibi
Soğutucuların Çalışma Prensibi

Hepimiz buzdolabının işlevini biliriz ancak çoğumuz nasıl çalıştığını bilmeyiz. Temel olarak buzdolabının çalışma prensibi soğutmak istediğimiz cisimden ısıyı çekmektir. Isıyı çekebilmenin tek yolu o cisme, soğuk cisim yaklaştırmaktır. Isı, şelaleden akan su gibi sıcaktan soğuğa doğru akar.

Soğutma sisteminde bulunan soğutucu gaz, kompresör tarafından sıkıştırılır. Sıkışan soğutucunun sıcaklığı ve basıncı artar. Soğutucu gaz, kompresörden çıkıp kondansere gelir. Soğutucu gaz kondanser borusundan geçerken sıcaklığı ortam sıcaklığından yüksek olduğundan kondanserden dış ortama ısı salınır. Isı transferi sonucunda soğutucu gazın sıcaklığı düşer. Sıcaklığı düşmüş olan soğutucu, buzdolabı içindeki havadan ve hava aracılığı ile de besinlerden ısıyı alır.

Dışarıdan bir enerji girişi olmadan düşük sıcaklıktaki bir cisimden yüksek sıcaklıktaki başka bir cisme sürekli olarak ısı transferi yapabilecek bir makine yapmak mümkün değildir. Daha basit bir söyleyişle enerji soğuk bir cisimden sıcak bir cisme kendiliğinden akamaz. Örneğin yazın evler, klima ile ısı dışarı pompalanarak soğutulur. Klima, enerjiyi soğuk odadan dışarıdaki daha sıcak havaya pompalar.

  Polyester Nedir, Çeşitleri, Özellikleri ve Kullanımları Nelerdir?
Paylaş

Bir Cevap Yazın