Norveç’te Bulunan Nefes Kesici 10 Yer

0
3553
görüntülenme
Norveç'te Bulunan Nefes Kesici 10 Yer
Norveç'te Bulunan Nefes Kesici 10 Yer

Resmi olarak Norveç Krallığı olarak bilinen Norveç, İsveç’e komşu egemen bir devlettir. Ülkenin Kuzey Atlantik Okyanusu’na bakan geniş bir sahil şeridi vardır. Yaklaşık 5,258,317 nüfusa sahiptir. Norveç, dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz üreticilerinden biridir. Nefes kesici manzaraları onu dünyanın en güzel ülkelerinden biri yapar. Aşağıda, Norveç’te bulunan nefes kesici 10 yeri sizin için listeledik.

10Trolltunga

Trolltunga

Trolltunga, Norveç’teki Ringedalsvatnet Gölü’nün kuzey kesiminde bulunan 2.300 fit’lik bir dağın dışında bulunan bir taş parçasıdır. Bu güzel fiziksel özellik, yıllar geçtikçe biriken yoğun buzlu bir cismin kenarlarının kayalıklara ulaştığı buz çağında meydana gelmiştir. Yaz mevsiminde iklimin elverişli olması nedeniyle haziran ortası ile Eylül ayı ortası arasında erişilebilir durumdadır.

9Olden

Olden’in kırsal manzarası

Olden, Sogn og Fjordane’deki Stryn belediyesinde bulunan bir kasabadır. Bu kasabadaki nüfus çok azdır ve nüfus yoğunluğu kilometre kare başına 2.260 kişidir. Briksdalsbreen buzulunun yürüyüş hedefiyle birlikte Norveç’teki önemli turistik merkezlerden biridir. Yürüyüş bölgesi, Olden’in 16 mil güneyinde bulunan Oldedalen Vadisi’nin en ucunda bulunur. Yürüyüş noktalarına, yürüyüş deneyiminin bir parçasını oluşturan yolcu gemisi aracılığıyla erişilebilir.

8Geiranger

Geiranger Şelaleleri

Geiranger, Norveç’in batı kesiminde bulunan bir köydür. UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. Yedi Kızkardeşler şelalesi, Geiranger’in batı kesiminde bulunur.

7Flåm

Flåm, Norveç

Flåm, Sogn og Fjordane County’deki Aurland belediyesinde bulunan bir köydür. İngilizce adı düz bir arazi anlamına gelir. Köy, yılda yaklaşık 450.000 turist alan bir turizm merkezidir. En çok turist çeken özelliği, Flåm ve Myrdal’ı birbirine bağlayan bir demiryolu hattıdır. Demiryolu hattı, dünyanın en dik eğilimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu bölgeyi gezmeye gelen insanlar, yaklaşık 20 mil uzunluğundaki Flåm Hattı’nda gezintiye çıkmanın keyfini çıkarmaktadır.

6Ålesund

Ålesund’un eşsiz manzarası

Ålesund, Møre og Romsdal County’de bulunan bir kasabadır. Ayrıca eşsiz art nouveau mimarisi nedeniyle dünyada bilinir. Kasabanın bina tasarımları çok dikkat çekmektedir. Kasabayı ve adayı birbirine bağlayan bir denizaltı tüneli de seyahatin daha rahat hale getirilmesi için inşa edilmiştir. Bu tünele Ellingsøy tüneli deniyor.

  Uçak Bileti Nasıl Alınır?

5Oslo

Oslo kentinin silüeti

Oslo, Norveç’in başkenti ve nüfus bakımından en büyük şehridir. Şehir merkezi Oslofjord’un sonundadır. Bu noktadan yola çıkarak, şehir üç ayrı yolla güzel bir şekilde yayılmıştır; İnişlerini fiyortun kuzey doğu yönüne ve güneye doğru ters yönde “Y” harfli bir görünüm kazandırır. Kentin kuzey ve doğusundaki geniş bir orman da büyük bir amfitiyatro gibi görünmesini sağlamıştır. Oslo’da bulunan bu ve benzersiz diğer özellikleri şehrin üstünden izlemek çok güzeldir.

4Lysefjorden

Turistler Lysefjorden’i keşfeder

Lysefjorden, Lysefjord olarak da bilinir ve Norveç’in güneybatısında, Ryfylke olarak bilinen bir alanda bulunur. Buzul erozyonu sonucunda oluşan ve dik kenarlı dar bir girişin bulunduğu fiziksel bir özellik olan bir fiyordur. Dik kenarlar hafifçe renkli kayalardan oluşmuştur. Turistler, fiyordun tüm uzunluğu boyunca seyahat etmenin tadını çıkarabilirler.

3Tromsø

Tromsø, Norveç

Tromsø, Norveç’in Troms İlçesinde bulunan bir şehirdir. 50.000’den fazla nüfusu ile dünyanın en kuzeyindeki bölgede bulunur. Kompakt şehir merkezi, tarihi ahşap evlerin en yoğun konsantrasyonuna sahiptir. Ayrıca, yaz sezonu boyunca gerçekleşen çeşitli kutlamaların yapıldığı bir kültür merkezidir. Konumu nedeniyle Tromsø, gökyüzünde doğal ışığın görüntülenmesinin yüksek enlem alanlarında, genellikle gökyüzü karanlıkken görülen doğal bir fenomen olan kuzey ışıklarının görüntülenmesi için popülerdir.

2Bergen

Bergen’in renkli evleri

Bergen, Norveç’in batı kıyısında bulunan Hordaland’da bir şehirdir. Ülkenin en büyük ikinci şehridir ve yaklaşık 180 mil kare alanı kapsar. Şehir merkezi, genellikle şehir fiyortu olarak anılan Byfjorden’de bulunur. Kent merkezini çevreleyen yedi dağ, benzersiz bir fiziksel özellik ve şehrin ana cazibe merkezini oluşturmaktadır. Bergen, deniz sıcaklığını koruyan Körfez Akımı’nın getirdiği hafif kış iklimi için popülerdir. Şehri çevreleyen yedi dağ da soğuk kış ikliminden sorumludur, çünkü soğuk kuzey-doğu rüzgarını şehre ulaşmasını önlemektedir.

1Lofoten Adaları

Lofoten Adaları
Lofoten Adası, Norveç’in Nordland ilçesinde bulunur. Lofoten Adaları, kuzeyden güneye doğru altı ana adadan oluşur. Adalar, Norveç Denizi’nin sularına yayılmış ve Norveç’in doğal güzelliklerine önemli katkıda bulunmaktadır. Balıkçılık, bu alandaki önemli bir etkinliktir, dolayısıyla balıkçı köyü adıdır. Lofoten, dağların, zirvelerin, korunaklı koyların, dokunulmamış arazilerin ve ziyaretçileri çeken göz alıcı manzaranın bir parçası olan plajları için inanılmaz manzaralar için de popülerdir.
  Singapur Gezi (Seyahat) Rehberi

İçerik Tablosu

Paylaş

Bir Cevap Yazın