Mots-c Hormonu Nedir, Ne İşe Yarar?

0
205
görüntülenme
Mots-c Hormonu Nedir, Ne İşe Yarar?
Mots-c Hormonu Nedir, Ne İşe Yarar?

Düzenli egzersiz yapmanın sağlığımız için ne kadar önemli olduğu herkes tarafından biliniyor. Egzersizin, başta obezite olmak üzere şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi rahatsızlıklara karşı oldukça koruyucu olduğu bir gerçektir.

Fakat Southern California Üniversitesi bilim insanları 2015’te egzersiz yapamayanlara umut olan bir hormon ilan ettiler: Mots-c hormonu.

Bu hormon egzersizin etkilerini taklit ederken en çok kas dokusu üzerinde etkisini göstererek çalışır. Diğer hormonların aksine bu hormonun mitokondriyal DNA’dan kodlandığı düşünülmektedir.

Hormon, yağlı diyetle beslenen fareler üzerinde denendi ve başarılı sonuçlar verdi. Uzmanlar, bu hormonun vücudun insülin hormonuna karşı olan duyarlılığını arttırarak kan şekerini düşürdüğünü, hızlı kilo vermeyi sağladığını belirtti. Bu hayvanlarda; mots-c tedavisi, yaşa bağlı ve yağlı diyetle başlayan insülin direncinin yanı sıra obeziteyi de önlediği gözlendi. Yaşlı farelerde, genç farelere oranla daha az miktarda mots-c seviyesinin olduğu tespit edildi. Fakat yaşlı farelere de günlük mots-c tedavisi uyguladıklarında obezite ve insülin direnci hastalıklarının görülme sıklığını azaltmada büyük oranda başarıya ulaşıldı.

İnsanlar üzerinde yapılacak klinik deneylerin sonuçları ise hâlâ merak konusu.

  Stresle Başa Çıkma Yolları
Paylaş

Bir Cevap Yazın