Mavi Bebek Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
904
görüntülenme
Mavi Bebek Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Mavi Bebek Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Mavi bebek hastalığı bebeklerde meydana gelen bir kalp rahatsızlığıdır. Bu hastalıkta kalp fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getiremediğinden dolayı bebekte morarmalar meydana gelir. Morarmalar mavimsi renkte olduğundan dolayı bu rahatsızlığa mavi bebek hastalığı denilmektedir. Mavi bebek hastalığında büyük dolaşım içerisinde yer alan kanın küçük kan dolaşımına dönmesi ve sonucunda yeterli oksijen alınamadan ilgili kanın tekrardan bedende dolaşmaya başlaması ile meydana gelmektedir. Mavi bebek hastalığında kalp fonksiyonlarında ciddi derecede bozulmalar meydana geldiğinden dolayı bu rahatsızlık önemsenmeli ve mavi bebek hastalığı belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren mavi bebek hastalığının tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Mavi bebek hastalığı belirtileri arasında bedenin mavimsi bir renk alması baş sırada bulunmaktadır. Ayrıca kanın pompalanması ile ilgili ciddi sorunlar yaşandığından dolayı mavi bebek hastalığı belirtileri arasında kol ve bacaklarda şişkinliklerin meydana gelmesi de bulunmaktadır. Mavi bebek hastası olan kişiler kan içerisinde yeterli oranda oksijenin bulunmamasından dolayı kısa süre içerisinde yorulurlar. Kalbin normale oranla aşırı derecede fazla çalışmasından dolayı yaşamsal faaliyetlerin aksamadan devam etmesi için mavi bebek hastalığı ile mücadele eden kişilerin bedenlerini aşırı derecede yormaktan kaçınmaları gerekmektedir.

Mavi bebek hastalığının nedenlerini incelediğimizde bu hastalığın özellikle kalıtsal olarak yeni dünyaya gelen çocuklara geçtiğini gözlemledik. Yani ailenizin içerisinde mavi bebek hastalığı ile mücadele etmiş olan kişiler varsa sizin ya da çocuğunuzun mavi bebek hastalığı ile karşılaşma ihtimaliniz aşırı derecede yüksektir. Bu yüzden eğer aileniz içerisinde mavi bebek hastalığı geçirmiş kişiler bulunuyorsa kesinlikle bir doktor gözetiminden geçmeniz mantıklı olacaktır.

Mavi bebek hastalığı kalp üzerinde meydana gelmiş olan delikler dolayısıyla ortaya çıkmaktadır. Küçükken deliklerin çapı küçük olduğundan dolayı mavi bebek hastalığı ilk etapta anlaşılamayabilir ancak ilerleyen dönemlerde kalbin üzerinde yer alan deliklerin çapı da büyüyeceğinden dolayı mavi bebek hastalığının belirtileri daha net bir şekilde gözlemlenir. Belirtiler ortaya çıktığı andan itibaren mavi bebek hastalığının tedavisi gerçekleştirilmelidir. Kalpte yer alan deliklerin çeşitli ilaçlar ile kapatılması mümkün olmadığından dolayı bu hastalık ile mücadele eden kişilerin ameliyat olması gerekmektedir. Bu hastalık tedavi edilmemesi durumunda ölümcül sorunların ortaya çıkmasına neden olduğundan dolayı mavi bebek hastalığı teşhisi konulan kişiler en kısa süre içerisinde ameliyat edilmektedir.

  Spektroskopi MR Nedir, Neden Yapılır?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın