Kredi Kartı Asgarisi Ödenmezse Ne Olur?

0
828
görüntülenme
Kredi Kartı Asgarisi Ödenmezse Ne Olur?
Kredi Kartı Asgarisi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartlarının asgari ödeme tutarları zamanında ödenmezse ne olur sorusunun cevabını en açıklayıcı biçimde sizlere sunmaya çalışacağız. Öncelikle asgari ödeme tutarı nasıl belirleniyor ona bakalım. Mevcut ay içerisinde ki dönem borcunuzun %30’luk kısmı sizin ay içerisinde ki kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarı oluyor. Yani 1000 liralık bir borcunuz bulunuyorsa sizin ödemeniz gereken asgari tutar tam olarak 300 tl’dir ancak mevcut ay içerisinde ki taksitli işlemler buna yansıtılmıyor yani dönem borcunuzu dikkate alarak hesaplama yapabilirsiniz.

Asgari ödemeler bankalar tarafından sağlanmış bir kolaylık gibi görünse de uzun dönemde bankalara büyük avantaj sağlar yani müşteri aleyhine birçok dezavantajı bulunur. Askeri ödeme yaptığınız ay içerisinde kalan dönem borcu üzerinden bir sonraki ayin hesap ekstresine faiz yansıtılır yani biz 1000 tl dönem borcu bulunan kredi kartımıza 300 tl yani asgari tutar kadar ödeme yaptık kalan borç olan 700 tl üzerinden belirli oranlarda %2.5 gibi bir yüzde üzerinden bir sonraki ay faiz ödemek durumunda kalabiliriz.

Asgari ödeme yaptığımız her ay için kredi notumuz belirli oranlarda düşmektedir en önemli dezavantajı budur. Ancak hiç ödeme yapmamanız durumunda kara listeye girme ihtimalimiz olduğundan daha avantajlı bir durumdur.

Farklı olarak peş peşe olarak belirli asgari ödeme yapabiliriz mesela 3 ay peş peşe asgari ödeme yaptıktan sonra banka bizden dönem borcumuzu kapatmamızı isteyebilir eğer dönem borcumuzu kapatmazsak kart nakit avans işlerine kapatılabilir hatta kart içerisinde ki tutarı hiçbir şekilde kullanamayabiliriz. Yine takip eden aylarda kart borcumuzu sıfırlamaz isek yasal işlem başlatılabilir. Ancak ödeme yaparsak takip eden aylarda kartımızı yine asgari ödemeler ile kartınızı kullanabiliriz.

  Motivasyon Nedir?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın