Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1
154
görüntülenme
Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

21. yüzyıl Türkiye’sinde hem inşaat sektöründe yakalanan hızlı yükseliş hem de ülke genelinde sürdürülen kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde gayrimenkul sektöründe önemli bir hız yakalandı. Türkiye’nin tüm bölgelerinin mevcut özelliklerine göre konut alım ve satım işlemlerinde önemli artışlar elde edildi. Bu çerçevede de ev sahibi olmanın daha kolay bir hale geldiği ve özellikle de vatandaşa bu konuda yardımcı olacak alternatif çeşitliliğinin oluşması ile daha uygun fiyatlarda konut satışları ve tabii ki konut kredileri gibi çeşitli uygulamalar bulunuyor. Bu şekilde konut satın almak çok daha kolay bir hale gelmiş olsa da konut alırken dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır.

Yaşantı içerisinde bir defa alınan ya da kolaylıkla alınmayan bir taşınmaz olması nedeni ile konut alımlarında mutlaka hassas bir şekilde sürecin yürütülmesi gerekmektedir. Yani konutu resmi olarak satın aldıktan sonra yaşanabilecek olumsuzlukların yaratabileceği mağduriyetlerden korunmak ve olması gerekenden çok daha yüksek fiyata konutu satın almış olmak gibi bir durum ile karşı karşıya kalınmaması açısından konut alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlara önem gösterilmesi gerekir.

TAPU KAYDI RESMİ İNCELENMELİ

Aktuelbilgiler.com Emlak editörü Ayşe Güngör tarafından hazırlanan makalede; Konut alımı yapılırken, öncelikli olarak tapu kaydı resmi olarak incelenmelidir. Bu tapu kaydı satışı sırasında belirtilen tüm verilerin somut ve resmi olarak teyit edilebileceği tek unsurdur. Yani alınan konutun metrekare ölçüleri, gerçek sahibinin kim olduğu gibi bilgilerin resmi olarak teyit edilebilmesine yardımcı olur. Böylelikle özellikle son yıllarda gayrimenkul alanında yaşanan yoğunlukla sıkça karşılaşılan konut satışı dolandırıcılıklarının bir mağduru olmaktan kolayca korunabilmek mümkün olur.

Konutun ipotekli olup, olmadığı ya da kullanım hakkının (irtifak) olup, olmadığının da doğrudan yasal/resmi belgeler üzerinden teyit ettirilmesi sonrasında yaşanabilecek hak kayıplarının önlenebilmesi açısından çok önemlidir.

Konut alırken kesinlikle son yıllarda çok popüler olan maket üzerinden satışlardan kaçınılmalıdır. Kesinlikle makette belirtilen ve satışı yapılan konutu gidip, yerinde gördükten sonra satın alım işlemlerine başlanmasıdır. Çünkü günümüzde bu tip sıfır konut satışlarında çok ciddi dolandırıcılıklar ve farklı mağduriyetler yaşanıyor.

Alınacak konutun başta toplu ulaşıma, işyerine ve tabii ki çocuklu aileler ya da çocuk düşünen aileler için okula yakınlıklarının göz önünde bulundurulması gerekir. Sadece ekonomik olması amacı ile çok uzakta olması durumunda ortaya çıkabilecek ulaşım maliyetlerinin daha da yüklü bir maddi gereklilik teşkil edebileceğinin göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Alınacak konutlara ilişkin olarak yapı kullanım izninin olup, olmadığının kontrol ettirilmesi gerekir. Belediyeden ve ya ilgili kurumlardan kontrol edilebilen bu izin belgesi, devletin yetkili kurumları tarafından binanın oturum/kullanım açısından uygunluğunun ve belirtilen projesine uygunluğunun kontrol edilmesinden sonra onay verdiğini gösterir. Bu yüzden bu belgenin bulunmadığı binalarda ikamet edilemeyeceğinden mutlaka dikkat olunması gerekir.

Konut alırken dikkat edilmesi gereken bu hususları göz önünde bulundurarak, yapılan konut alımları sayesinde son derece konforlu, ekonomik ve kaliteli standartlarda ev sahibi olabilme şansına sahip olunabiliyor.

Yazı içeriği www.aktuelbilgiler.com tarafından hazırlanmıştır.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın