İşte Sirk Gerçeği

0
1194
görüntülenme
İşte Sirk Gerçeği
İşte Sirk Gerçeği

Ateşten atlayan kaplanlar, amuda kalkan filler… Köpekli, kedili, aslanlı yürek hoplatacak müthiş vahşi hayvan şovları… Heyecan verici, değil mi? Peki bu hayvanlara sahne arkasında neler yapılıyor, hiç merak ettiniz mi?

Sirk hayvanları nasıl eğitiliyor?

Doğal yaşamlarında günde 32 kilometre yürüyen filler; sirklerde, gösteri yokken zincirlerle tutsak ediliyor, sopalarla dövülüyorlar. Küçük yaşta hareketleri daha çabuk öğrenilecekleri düşünüldüğü için annelerinden erken koparılıyorlar. Eğitim adı altında bu hayvanlara elektrik veriliyor, hareketleri öğrenmeyi reddeden hayvanlar aç bırakılıyor.

Sirk hayvanlarına emeklilik yok!

Sirk hayvanları sirk sahibinin malları olarak görüldüğünden, hayvanlara ne istedikleri sorulmuyor. Hayvanlar, işe yaramaz hale gelene kadar çalıştırılıyor. Bu hayvanlar ne kimseyi eğlendirmek ne doğal hayatlarında asla yapmayacakları şeyleri yapmak ne de insanlar tarafından eziyet edilerek tutsak bir yaşam istiyorlar.

İlk yasaklayan Bolivya

Hayvanların sirklerde kullanılmasını ilk yasaklayan ülke Bolivya. Yunanistan, Kosta Rika, Avusturya, Singapur, Finlandiya, Hindistan, Portekiz, Hırvatistan, İsrail, İsveç, Macaristan, İrlanda ve son olarak da İngiltere.

Bir sirke gidecek olan herkes şunu düşünmeli: Bir at doğal yaşamında mutlu ve normal bir şekilde yaşarken birden bire dans etmeye başlar mı?

Bir kedi durduk yere akrobasi yapmaya başlar mı? Doğal yaşamındaki mutlu ve vahşi bir aslan bir kırbaç sesi ile hizaya mı girer yoksa elinde kırbaç olan kişiyi parçalayıp yer mi? Hayvanları hayatın her alanında sömürmek, beraberinde “insana özgü” diyebileceğimiz birçok etik olmayan davranışın da farkında olmadan kanıksanmasına neden oluyor. Hakları yok saymak, insan dışı varlıkları ve ötekileştirilen bireyleri eğlenilecek, tüketilecek, üzerlerinden tatmin olunacak varlıklar olarak görmek; hükmetmekten doğan hak ihlallerini inkâr etme, bu insan merkezci bakış açısının sadece bir parçası. Bir dönem “köle” olarak adlandırılan, “ucube” diye damgalanan insanların sergilendiği panayırların yerini bugün sirkler aldı. Bu konudaki adaletsizlik bitmiş değil. Çocuklarını önemseyen anne babaların, çocuklarını bu yozlaşmış ticarethanelere götürürken düşünmesi gerekiyor. Hayvanlı sirklerde yaşanan hak ihlallerini teşhir etmek çok önemli. Böylelikle hayvanlı sirk talebi git gide tarihe gömülecek.

  Gökkuşağı Nasıl Oluşur?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın