Her Zaman Kekik Zamanı

0
409
görüntülenme
Her Zaman Kekik Zamanı
Her Zaman Kekik Zamanı

Kekik nane familyasından bir bitkidir. Yaklaşık 400 alttür ile etkileyici bir kullanım yelpazesine sahiptir. Eski Yunanlılar tarafından tütsü olarak kullanılan kekik, Eski Mısırlılar tarafından kendi tahnit uygulamalarda kullanılırdı. Kendine özgü tadı sayesinde, bugün mutfaklarda yerini almıştır. Ama kekik aynı zamanda hızlı gibi akne tedavi edicidir. Yüksek kan basıncına yardımcı kabiliyeti ile de tıbbi niteliklere sahiptir.

Kekik anti bakteriyel özellikleri ile bilinen ve sivilce ile mücadele eden madde olarak yakında tıp alanında kullanılmaya başlanacaktır. Kekik gün veya hafta kapsamında alkole batırılır ve bu bir tentür olarak bilinen bir çözelti haline dönüşür. İngiltere’de araştırmacılar akne üzerindeki kekik tentürlerin etkilerini test etmektedir.

Kekik tentürü ile yapılan bir çalışmadan alınan bulgularda etkileyicidir. Bu doğal bitki benzoil peroksit içerir ve anti-akne ürünleri gibi sivilceler ile savaşır. Bu çarenin etkili bir akne tedavisi için kullanılmasını ise zaman gösterecek.

Kekiğin Düşük Kan Basıncına Etkileri

Pakistan ve Afganistan‘da bulunan kekiğin bir türünden elde edilen bitkilerin özü araştırılmıştır. Sıçanlarda yapılan testlerde anlamlı derecede yüksek kan basıncı ile kalp hızını azaltmaya mümkün olduğu ortaya çıkmıştır ve aynı zamanda kolesterol düşürmeyi de başarmıştır.

Kekik Öksürüğü Keser

Yapraklarından elde edilen kekiğin uçucu yağı, genellikle doğal öksürüğe ilaç olarak kullanılır. Bir çalışmada, kekik ve sarmaşık yaprakları bir arada kullanılmıştır. Bu karışım öksürük ve akut bronşitin belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmuştur. Boğaz ağrısı çeken kişilere ise kekik çayı yarar sağlamaktadır.

Kekik Bağışıklığı Artırır

Kekik C vitamini ile doludur ve soğuk kış aylarında tüketilmesi için iyi bir kaynaktır. Ayrıca A vitamini için de iyi bir kaynaktır. Kekik içinde bunlar dışında bakır, demir ve manganez de yer alır.

  Tatil Villacınız ile Tanışın!

Kekik Dezenfekte Eder

Kekik yağını ısıtılıp bir ortama buharı verilirse havadaki mikropları öldürür. Kekik yağı cilde sürüldüğünde mantarları yok eder. Araştırmalar, kekikten yapılan sabunların da ev temizliğinde iyi bir temizleyici olduğunu göstermiştir.

Kekikle Zararlı Hayvanlardan Kurtulun

Timol kekikte yer alır ve dezenfektan özelliğini kekiğe verir. Bu nedenle aynı zamanda birçok böcek, bakteri, virüsler, sıçanlar, fareler ve diğer hayvan haşereleri için kullanılır. Yeni yapılan bir çalışmada kekik özünün sivrisinekleri savdığı ortaya çıkmıştır. Haşerelerden uzak durmak için de kekik yağı kullanılır. Daha fazla ayrıntılı bilgi için sitemiz faydaları zararları inceleyiniz.

İyi bir haşere kovucu yapmak için, zeytinyağı içine kekik yağı dört damla karıştırır ya da suya kekik yağı dökülür.

Kekik Güzel Kokar

Organik ve doğal cilt bakım ürünleri kekik içerir. Antiseptik ve antifungal özellikleri ile ağızda gargara yapılırsa nefesi tazeler.

Kekik Modunuzu Düzeltir

Kekik yağında karvakrol olarak adlandırılan bir aktif madde yoğunluğu vardır. Aromatik ve terapötik amaçlar için kullanılır. 2013 yılında yapılan bir çalışmada, karvakrolun deneklerin duygularını artırdığını ve nöron aktivitesini etkiledi ortaya çıkmıştır.

Düzenli olarak kekik veya kekik yağı kullanan kişilerde duygu ve ruh hali üzerinde olumlu etkiler görülmüştür. Soslarda, et yemeklerinde, pilav ve makarnalarda da kekik kullanmayı unutmayınız.

Paylaş

Bir Cevap Yazın