Hayatımıza Renk Katan Dostlar : Süs Köpekleri

0
1505
görüntülenme

Çoğu zaman insan yaşamına oldukça kolay uyum sağlamaları, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla rahatlıkla anlaşmaları, doğru bakım süreciyle tüy dökme gibi problemlere neden olmaması ve sevimli bakışları ile hayatımıza renk katan süs köpekleri, köpekseverlerin vazgeçemediği ve hayatında mutlaka yer ayırdığı dostlardır.

Süs Köpeklerinde Bakım

Yalnızca dostumuzun değil bizlerin de hayat kalitesini doğrudan etkileyen bakım süreci, süs köpeklerinde bir kat daha önem kazanır çünkü oldukça hassas bir fizyoloji ve psikolojiye sahip olan bu dostlarımız için onlara gösterdiğimiz ilgi kadar doğru bakım ve beslenme de asla göz ardı edilmemesi gereken bir noktadır.

Köpeklerde bakım sürecini temel itibariyle; hijyen ve beslenme olarak ikiye ayırabiliriz. Bakım süreciyle ilgili genel kabuller olmasına rağmen her bir dostumuzun ihtiyaç duyduğu ilginin ve beslenme programının değişkenlik gösterdiğinin altını çizmemiz gerekir.

Beslenme programında ise hassasiyet gösterilmesi gereken nokta disiplindir. Dostumuzu her gün aynı saatte beslemeli ve gün içerisinde programını bu beslenme saatini dikkate alarak ayarlamamız gerekir. Bu tip bir yaklaşım sonucunda dostumuzun sosyalleşme, oyun, egzersiz ve dinlenme saatleri de netleşecek, böylelikle yaşam konforu artacaktır.

Mama ve su kaplarının özellikle yaz aylarında temiz tutulması da beslenmedeki önemli detaylardandır. Bu noktada uzmanların tavsiyesi olası fiziksel hasarları önlemek adına metal kapların kullanılması yönünde birleşir.

Süs Köpeklerinde Eğitim

Eğitim, istisnasız tüm köpek ırkları için gerekli bir süreçtir ve özellikle yaşam alanlarımızı paylaşacağımız süs köpeklerinde bu sürecin önemli bir kat daha artar.

Köpek dostumuza vereceğimiz ilk eğitimin tuvalet eğitimi olması hayli önemlidir çünkü erken dönemde tuvalet ihtiyacını gidereceği noktanın farkında olmadığı takdirde yaşam alanımızın herhangi bir noktasında bu ihtiyacı giderme isteği ortaya çıkacaktır.

Tuvalet eğitimi başta olmak üzere temel itaat eğitimi, sosyalleşme eğitimi vb. tüm süreçlerin sevgi ve disiplin üzerine inşa edilmesi, dostumuzla aramızdaki bağı kuvvetlendirirken onun yaşam kalitesinin artmasına da yardımcı olacaktır.

Köpeklerimizde özellikle temel itaat eğitimi ve tuvalet eğitimi noktasında uzman desteği almamız gerekebilir çünkü bu eğitim süreçleri sürekli takip ve uygulama gerektirir. Dostumuza ayırdığımız zamanın kısıtlı olması durumunda eğitimin teorik kısmını ona tam anlamıyla aktaramadığımız gibi uygulamada da eksik kalmamız ve bu durumun eğitimin başarısız bir süreç haline gelmesine zemin hazırlaması hayli muhtemeldir.

Yine eğitim sürecinde dikkat etmemiz gereken noktalardan biri de eğitimin bakım ve beslenme süreçleriyle olan ilişkisidir. Dostumuzun yaşamını disipline etmeden yani bakım ve beslenme süreçlerindeki organizasyonu tam anlamıyla sağlamadan eğitim sürecinden başarı beklememiz mümkün değildir. Bu durumun en net örneğini tuvalet eğitiminde görebiliriz. Süs köpeğimizin beslenme saatlerinin standart olması onun tuvalet ihtiyacını günün hangi bölümünde gidereceğini tespit etmemize yardımcı olur ve böylelikle tuvalet eğitimini planlarken uygulamada hedef odaklı bir yaklaşım benimseyebiliriz.

Daha fazla bilgi için; https://www.evcilhayvanal.com

Paylaş

Bir Cevap Yazın