Esnaf ve sanatkârlar için yeni bir pazarlama imkânı

0
250
görüntülenme

Ülkemizin ekonomik yapısında kendi halinde mahalle esnafı olarak bilinen pek çok farklı zanaat kolu vardır. Aslında iş kolları endüstrileşen ve eskiye kıyasla sayıları az da olsa her mahallede yine de işlerini yapmaya devam eden küçük esnaf ve zanaatkar sınıfında sayılacak bu meslekleri birçoğunuz tahmin etmişsinizdir.

Evet, mahallelerin tesisatçısı, elektrikçisi, marangozu veya terzisi gibi el emeği ve zanaati ile ekmeğini kazanmaya çalışan esnaftan bahsediyoruz.

Son yıllarda tüm dünyanın yaşamış olduğu dijital dönüşüm ile tüm meslek kolları yaptıkları işleri bu dönüşüme bir şekilde entegre etmeyi başardılar. Küçük esnafın da büyük bir çoğunluğu eminiz ki kendi ölçeklerinde bu entegrasyonu yapmaya çalışıyorlar.

İşte bu esnafımıza kendilerini ve işlerini internet dünyasında tanıtma ve yeni bir pazara açılma imkânı sunuluyor. Bu imkânı sunan uygulamanın ismi Wilio.

Küçük esnaflar Wilio’yu nasıl kullanır? Wilio’dan nasıl iş alınır?

Wilio hem mobil telefon uygulaması üzerinden hem de internet sitesinden kullanılabilecek ve bu belli kategorilerde iş ilanları olan bu projelere internet üzerinden başvurma imkânı sunan ve müşteri ile tamamen internet üzerinden anlaşmanın sağlanmasına fırsat tanıyan bir platformdur.

Burada yer alan pek çok farklı kategoride emeğine internet üzerinden müşteri bulmak isteyen her türden esnafa uygun kategoriler yer almaktadır. Hatta öyle ki Wilio’da koltuk temizleyicilere, araç kiralama firmalarına ve ağır altyapı hizmetleri sunan firmalara dahi uygun iş ilanlarının olduğu kategoriler mevcuttur.

Burada iş almak için elbette yapılması gereken ilk şey, sitede bir kullanıcı profili oluşturmaktır. Kullanıcı profili de Wilio’da oldukça kolay bir şekilde oluşturulabilmektedir. Wilio’ya kaydolmak için e – posta adresiniz ve şifreniz ile sıfırdan bir hesap açabileceğiniz gibi mevcut Facebook ya da Gmail hesaplarınızla da fazladan bir hesap açmadan da sisteme kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Sisteme kaydolduktan sonra sizden yeteneklerinizi belirttiğiniz detaylı bir profil oluşturmanız istenecektir. Bu profili oluşturmak için hangi alanda ne gibi çalışmalarınız olduğunu belirtin. Ayrıca ülkemizin hangi bölgesinde hizmet verdiğinizi de yine Wilio’daki profilinizde belirtmeniz sizin etrafınızda usta arayan bir kişiye doğrudan sizin önerilmenizi sağlayacağından önem arz etmektedir.

Müşterilerin Wilio’da usta ararken kullanabilecekleri iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilkinde müşteri aradığı ustanın işi görüp kendisinin başvurmasını sağlamak için bir iş ilanı oluşturur. Müşterinin oluşturduğu bu iş ilanı ustaların iş aradıkları durumlarda karşılarına çıkar. Ustalar aradıkları iş ilanının olduğu konum kendisine ne kadar yakınsa ilk o ilanları görmektedir.

Bir usta olarak Wilio’dan iş almanın ilk yolu yardım arayan müşterilerin sizin alanınızdaki bir işin halledilmesine yönelik olarak vermiş oldukları bu ilanlardır.

İlanlara başvururken işin ne olduğunu detaylı olarak öğrenmeye çalışın.

Wilio’da alanınıza yönelik iş ilanlarına başvurarak kendinize iş bulmak istiyorsanız elbette bazı noktalara dikkat ederek bu başvuruları yapmanızda fayda bulunmaktadır.

Öncelikle iş ilanlarında verilen ilanı iyice anlamaya çalışın. İlanda belirtilen işin yeteneklerinize ne kadar uygun olup olmadığını tespit edin ve ilandaki işi tabiri caizse gözünüz kesiyorsa hızlı bir şekilde müşteri ile iletişim kurun. Ona iş ile ilgili detaylar sorun. Örneğin yapılacak iş eğer bir badana işiyse badana yapılacak alanın ne kadar büyüklüğünün olduğunu, hangi rengin istendiğini veya işe ilişkin teknik bazı detayları da sorarak işi en ince ayrıntısına kadar öğrenmeye çalışın.

Wilio’nun müşterilerine sunduğu taahhütlerin başında onlara ihtiyaçlarına yönelik olarak çok hızlı çözüm sunacakları taahhüdü gelmektedir. Bu nedenle eğer ilan üzerinden Wilio’daki işlere başvuracaksanız ilgili ilanı görür görmez başvuruda bulunmaya gayret gösterin. Çünkü bir ilana ne kadar hızlı başvurursanız Wilio algoritması sizi o kadar ön plana atmaya başlar. Wilio üzerinden yapılacak başvurularda daha aktif olan hizmet sağlayıcılar daha çok ilan görür ve tercih edilme oranları daha yüksek olur.

Kaliteli görseller kullanın.

Wilio’daki usta profiliniz sizin vitrininiz olacaktır. Bu vitrinde daha önceki işlerinize dair görseller ve bu işlerdeki performansınıza yönelik olarak müşterinin yapacağı yorumlar yer alacaktır.

Öncelikle müşterinin sizin işlerinize yönelik yapmış oldukları olumlu yorumlar oldukça önemlidir. Nitekim bu yorumlar sizin Wilio’daki varlığınızı derinleştirmektedir.

İnternette müşteri memnuniyetini sağlamak isteyen tüm firmalar için müşteri her zaman birinci plandadır. Bu durum Wilio için de geçerlidir. Bu nedenle Wilio ile çalışırken tüm önceliğiniz müşterinizin sizden aldığı hizmette ne kadar kaliteli bir deneyim yaşadığı olmalıdır.

Her şeyden önce Wilio’ya kaydolarken Wilio’nun sistemini kendinizin kayıt olmak istediğiniz alana yönelik bir profesyonel olduğunuza ikna etmeniz gerekmektedir. Bu ikna için elbette bazı belgeleri Wilio’ya sunmanız gerekecektir.

Ardından onaylı bir profil olduktan sonra profilinizde Wilio dışında yapmış olduğunuz işleri de sergileyebileceğinizi unutmayın. Wilio dışında yaptığınız işleri sergilemek için kullandığınız görselleri en kaliteli görseller halinde seçerseniz portföyünüz daha iyi görülecektir. Bu da profilinizin albenisinin daha yüksek olmasını sağlar ve profiliniz daha ilgi çekici bir hal almış olur.

Şunu asla unutmayın. Dijital bir mecrada çalışmak ve varlık göstermek istiyorsanız albenisi yüksek bir görünüşünüz olmalıdır. Bu noktada bir eksiklik hissediyorsanız bir profesyonelden destek almaktan asla çekinmeyin.

Ayrıntılara oynayın.

Wilio’da müşteri memnuniyetinin ne kadar önemli olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Bu nedenle Wilio’da müşteri memnuniyetini mümkün mertebe üst seviyede tutabilmek için işin ayrıntılarına önem gösterdiğinizi müşterinizin dikkatine sunun.

Müşteriniz işle ilgili ayrıntılarda sizden yana beklentisini yüksek tutmak için çaba göstermelidir. Bu da elbette işi ne kadar iyi yaptığınızla ilgili bir konudur.

Müşterinize her zaman iş için çözüm odaklı bir yaklaşım sergilemek için çaba gösterin. Zira müşteri memnuniyetini üst düzey tutmanın en önemli yollarından biri işin çözülmesi için çaba göstermektir. İşten kaçınan bir tavır hiçbir zaman için karşılık bulan bir yöntem olmayacaktır.

Ayrıca bu şekilde davranarak müşterilerinizde iyi bir intiba bırakacağınızdan ve onlardan iyi bir yorum alacağınızdan emin olabilirsiniz. Bırakın müşterileriniz sizin için iyi dileklerde bulunan yorumlar yapsınlar.

İşte böyle. Siz de hemen Wilio’ya giriş yapın ve müşterilerinizle doğrudan iletişim kurarak işinizi dijitale taşıyın. Wilio küçük esnaf için büyük bir fırsat ve çözüm ortaklarını bekliyor. Neden denemiyorsunuz?

Paylaş

Bir Cevap Yazın