Dünyanın En Zeki 10 Hayvanı

0
4106
görüntülenme

Hayvan zekası, öğrenme becerileri, kendini tanıma, sayısal beceriler ve işbirliği gibi farklı alanlarda kendini gösterebilir. Bu yazıda, dünyadaki en akıllı hayvan türlerini derledik.

10Yunus Balığı

Yunus Balığı

Yunuslar çok zeki olduklarından, karmaşık aktiviteler için kolaylıkla eğitilebilirler. Ayrı kişiliklere sahiptirler. Hatta Tursiops yunuslarının geleceği düşünebileceğine inanılmaktadır. Yunuslar ıslık ile birbirleriyle iletişim kurar.

9Afrika Gri Papağanı

Afrika Gri Papağanı

Afrika Gri Papağanı sadece popüler hayvan değil, aynı zamanda en akıllı hayvanlardan biridir. Kelimeleri öğrenebilir ve bunları sahipleriyle iletişim kurmak için kullanabilirler. Şekiller, sayılar ve renkler hakkında fikir sahibi olurlar. Zekaları dört yaşındaki bir cocuğunkiyle eşittir.

8Balina

Balina

Yunuslar gibi, balinalar da deniz memelilerinden sucul memeliler grubuna dahildir. Bu nedenle, ikisi de aynı istihbarat özelliklerini paylaşıyorlar. İspermeçet balinası, tüm hayvanların içinde en büyük beynine sahiptir.

7Domuz

Domuz

Domuzların dünyadaki en zeki hayvanlar arasında sınıflandırılmasının bir çok nedeni vardır. Yeni doğmuş bir domuz yavrusu annesinin sesini tanıyabilir. Domuzların uzun süreli hafızası iyidir. Domuzlar sosyal hayvanlardır ve birbirleriyle oynamayı severler. Araştırmalar, insanlar gibi domuzların da hayal ettiğini gösteriyor.

6Şempanze

Şempanze

Şempanzelerin gezegendeki en zeki hayvanlardan biri olması sürpriz değil. Sözcükleri öğrenebilir, benlik kavramı kazanabilir, nesnelerle oynayabilir ve araçları kullanabilirler. Ayrıca yakınlarının ve sevgililerin ölümlerinde yas tutmaktadırlar.

5Fare

Fare

Farelerin sosyal yapıları insanlara benzer. Kolaylıkla birbirlerine ve insan sahiplerine bağlanırlar. Fareler, öğrenme konusunda mükemmeldir ve iyi bir hafızaya sahiptir. Fareler yüksek frekanslı sesle birbirleriyle iletişim kurabilir.

4Köpek

Köpek

Köpeklerin zekası, ırklarına göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte, güvenle ortalama köpeklerin zihinsel yetenekleri iki yaşındaki bir çocuğa benzer nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. Köpekler kelimeleri, jestleri ve temel aritmetiği öğrenebilirler. Empatiktirler ve temel duyguları gösterirler.

3Güvercin

Güvercin

Güvercinler aynadaki imgesini tanıyabilirler. İngilizce dilinin yirmi altı harfini tespit edebilirler. Birkaç km uzakta evlerine dönebilirler. Eski zamanlarda güvercinler, yaşamları boyunca mesaj taşımak için kullanılıyordu.

  Dünyadaki Tüm Nükleer Bombaları Aynı Anda Patlatsaydık Ne Olurdu?

2Ahtapot

Ahtapot

Ahtapot o kadar zekidir ki, her türlü tuzaktan kurtulmayı başarabilir. Beyni diğer omurgasız hayvanlardan daha büyüktür. Bilim adamları, ahtapotların labirentlerde yolunu bulabileceğini iddia etmektedirler.

1Fil

Fil

Filler en zeki hayvan olarak kabul edilmektedirler ve mükemmel uzun süreli hafızalara sahiptirler. Filler sesleri taklit edebilir, alet kullanabilir ve aynada kendilerini tanıyabilir. Bu hayvanlar duygusal ve sosyaldirler. Ölülerinin ardından yas tutarlar.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın