Dünyanın En Büyük 7 Şelalesi (Akış Oranına Göre)

0
1833
görüntülenme
Dünyanın En Büyük 7 Şelalesi (Akış Oranına Göre)
Dünyanın En Büyük 7 Şelalesi (Akış Oranına Göre)

Şelaleler nesiller boyunca insanların dikkatini çekmiştir. Bu jeolojik oluşumlar popüler turistik yerlerdir ve bazı durumlarda hidroelektrik üretmeye yararlar. Şelaleler, yükseklik, genişlik ve akış hızı gibi çeşitli şekillerde ölçülebilir. Biz bu yazıda şelaleleri akış hızına göre sıralayacağız.

7Victoria Şelalesi (Zimbabve ve Zambiya)

Victoria Şelalesi

Zambiya ve Zimbabwe arasındaki sınırda bulunan Victoria Şelalesi, dünyadaki en yüksek 7. akış oranına sahip şelaledir. Ortalama olarak, bu şelalenin akış hızı saniyede 1088 m³’tür. Bu şelalenin kaynağı Zambezi Nehri’dir. Victoria Şelalesi, moonbow* olayının görülebildiği tek şelaledir.

6Iguazú Şelalesi (Arjantin ve Brezilya)

Iguazú Şelalesi

Iguazú Şelalesi, dünyadaki en yüksek 6. akış oranına sahip şelaledir. Ortalama olarak, bu şelalenin akış hızı saniyede 1746 m³’tür. Iguazú Şelalesi Arjantin ve Brezilya arasındaki sınırda yer almaktadır. Bu şelalenin kaynağı Iguazú Nehri’dir.

5Niagara Şelalesi (Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri)

Niagara Şelalesi

Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki sınırda bulunan Niagara Şelalesi, dünyadaki en yüksek 5. akış oranına sahip şelaledir. Ortalama olarak, bu şelalenin akış hızı saniyede 2407 m³’tür. Bu şelalenin kaynağı Erie Gölü’nü Ontario Gölü’ne bağlayan Niagara Nehri’dir.

4Celilo Şelalesi (Amerika Birleşik Devletleri)

ABD Oregon eyaleti ve Washington arasındaki sınırı oluşturan Columbia Nehri üzerinde bulunan Celilo Şelalesi, dünyadaki en yüksek 4. akış oranına sahip şelaledir. Ortalama olarak, bu şelalenin akış hızı saniyede 5415 m³’tür. Bu şelalenin kaynağı Columbia Nehri’dir.

3Khone Phapheng Şelalesi (Laos)

Khone Phapheng Şelalesi

Champasak Laos bölgesinde bulunan Khone Phapheng Şelalesi, dünyadaki en yüksek 3. akış oranına sahip şelaledir. Ortalama olarak, bu şelalenin akış hızı saniyede 11.610 m³’tür. Bu şelalenin kaynağı Mekong Nehri’dir.

2Guaíra Şelalesi (Paraguay ve Brezilya)

Guaíra Şelalesi

Brezilya ve Paraguay arasında bulunan Guaíra Şelalesi, dünyadaki en yüksek 2. akış oranına sahip şelaledir. Ancak günümüzde tamamen suya batmış durumdadur. Ortalama olarak, bu şelalenin akış hızı saniyede 13.300 m³’tür. Bu şelalenin kaynağı Paraná Nehri’dir.

  Çevre Dostu Bosch Termoteknoloji'den Kombi Almanız İçin 6 Neden

1Boyoma Şelalesi (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

Boyoma Şelalesi

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde bulunan Boyoma Şelalesi, dünyadaki en yüksek 1. akış oranına sahip şelaledir. Ortalama olarak, bu şelalenin akış hızı saniyede 17.000  m³’tür. Bu şelalenin kaynağı Lualaba Nehri’dir.

* Moonbow: Ayışığının yardımıyla oluşan gökkuşağına verilen isimdir.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın