Atatürk Arboretumu

0
448
görüntülenme

İstanbul’un ortasında bulunan ve yeşil her tonunu barındıran Atatürk Arboretumu içerisinde 2 bin ağaç yer almaktadır. Zaman zaman insanların bunaltıcı şehir hayatından uzaklaştıkları yerdir. Her mevsimde farklı bir manzaraya bürünen Atatürk Arboretumu, fotoğrafçılar için oldukça ideal bir yerdir.Bu arboretumun bir çok güzelliğini turistrail.com gezi rehberi platformu sayesinde biz keşfetmiştik ve şimdi’de yazısını yazmak nasip oldu. Şehirlerde yaşayan insanların doğa özlemini gideren harika bir yerdir. Bu nedenden dolayı bir çok kişi hafta sonunda buraya gelerek doğa yürüyüşü ve piknik yapıp harika vakitler geçirir. Harika manzarası sayesinde de insanlar en mutlu günlerini burada ölümsüz kılarlar. Canlı Ağaç Müzesi olarak da bilinen Atatürk Arboretumu, hem doğayı nefes nefes içine çekebilir ve hem de dokunduğunuz ağaçların yaşını anlamak için kendinizi halkalara saymaya kaptırabilirsiniz. Doğa harikası bu yerde aileniz ve arkadaşlarınız ile harika vakitler geçirerek, bir sürü fotoğraf çekilebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu Tarihi

Arboretumların tarihi Mısır Dönemine kadar dayanmaktadır. Mısır Firavunluların çeşitli ülkelerden getirdikleri ağaçları ölü topraklara dikilerek ilk Arboretumun temelleri atılmıştır. Atatürk Arboretumu oluşturulması 1940 yılında başlanmıştır. Bu yer yüzü cenneti 1953 yılında  Bakanlar Kurulu kararıyla Koruma Ormanı ilan edildi. Arboretumun planlanması için Sorbon Üniversitesi Botanik Bahçe profesörü Mösyö Camille Guinet İstanbul’a davet edilerek düzenlemiştir. 1959-1961 yılları arasında tamamlanan düzenlemeler 1982 yılında son bulmuştur. Sonlandığı dönem Atatürk’ün 100.yılı olduğu için Atatürk ismi verilmiştir.

Atatürk Arboretumu Kuralları

Atatürk Arboretumu Koruma Ormanı ilan edildiği için bölgede mangal ypmak,piknik yapmak,bisiklet binmek ve bunun gibi alana zarar verebilecek bir çok aktivite yasaktır. Bu kural bölgeyi korumak amacının yanı sıra ziyaretçilerin sadece doğa ile ilgilenmesi için yapılmıştır. Dış mekan ve düğün fotoğrafları için sık sık gelinen bu yerde profesyonel çekim yapılabilecek bütün ekipman ve kostüm yasaktır. Ayrıca dışarıdan her türlü yiyecek, içecek, evcil hayvan,balon,top, uçurtma,konfeti ve açık alanlarda oynanabilen oyun ve oyuncakların içeriye alınması yasaktır. Bunun gibi kuralların konulmasının sebebi ise çok fazla artan ziyaretçi sayısı olduğu içindir.

Atatürk Arboretumu Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’Un Sarıyer ilçesinde yer alan Atatürk Arboretumu, Kemerburgaz- Bahçeköy yolu üzerinde bulunuyor.Ulaşım için metro ve otobüsü tercih edebilirsiniz.Sarıyer tarafından gidecekseniz Sarıyer-Bahçeköy ve 4.Levent-Bahçeköy otobüslerine binebilirsiniz.Metro ile ulaşım sağlayacaksanız Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanarak Hacıosman durağında inip 42HM numaralı otobüse binerek en son durakta inerek 450 metre kadar yol yürüyerek buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri hariç her gün açık olan Atatürk Arboretumu saat 8:30 ve 17:00 ziyarete açıktır.

Kaynak: https://turistrail.com/ataturk-arboretumu-nerede-nasil-gidilir/

Atatürk Arboretumu Giriş Ücretleri 2019

Atatürk Arboretumu giriş ücretleri hafta sonu ve hafta içi olarak değişiklik göstermektedir.

2019 YılıÖğrenciYetişkin
Hafta içi :2,5 TL7,5 TL
Hafta sonu :7,5 TL20 TL

Eğer İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencisi iseniz giriş ücreti istenmemektedir. Ayrıca Müzekart sahibiyseniz de buraya ücret vererek girmeniz gerekmektedir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın