Akıllı Asansör

0
922
görüntülenme
Akıllı Asansör
Akıllı Asansör

İlk yıllarından beri makara sistemini kullanan, motor ve yer çekimi desteğiyle dikeyde hareket eden asansörlerle ilgili köklü bir yenilikten söz ediliyor. Gökdelenlerin en büyük sorunu onca insanı bina içinde hızlı biçimde ilgili katlara dağıtmak ve bu konu üzerinde kafa patlatan uzmanlar sayıları sınırlı olan asansörlerin verimini arttırmak adına yatay yönde de hareket edebilen bir sistem geliştirdiler. Almanya merkezli ünlü çelik firması ThyssenKrupp, asansör alanında liderlerden biri ve yeni sistemini sergiledi. Kabinin hem dikey, hem de yatayda hareket edebilmesinin ana şartı taşıyıcı halattan kurtulması.

Almanya’daki test merkezinde denemeler yapan firma, MULTI adını verdiği yeni asansör sisteminde manyetik lineer endüksiyon motorlarına yer veriyor. Bu sistem yeni değil ve esasında sürtünmeyi azaltmak için mıknatıslı raylı sistem üzerinde hızla hareket eden trenler tarafından da kullanılıyor. Taşıyıcı kablonun kalkması hareket sınırlaması dışında başka avantajlar da getiriyor. Çok uzun binalarda bu kablo aşırı ağırlaşıyor ve sistem çok daha pahalıya çıkıyor. Kablosuz çözümde artık bu dert yok ve maliyet düştüğü gibi bina ne kadar yüksek olursa olsun asansör sorunsuzca inip çıkabiliyor.

Yatay da hareket edebilen yeni sistemde bekleme sürelerinin azalacağı söyleniyor. Yeni çözümde frenleme işlemini motor değil kabinde yer alan bağlantılar gerçekleştiriyor. Firma, bunu kullanıma geçirmeden önce uzun süreli testler gerçekleştirmekte kararlı. Bakalım yakın zamanda devasa gökdelenlerde yatay olarak hareket edebilecek bu asansörlerden görebilecek miyiz biz de merakla bekliyoruz açıkçası.

  Parmak İzi Okuyan Klavye
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın