Su Kirliliğini Önlemek İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir?

0
2420
görüntülenme
Su Kirliliğini Önlemek İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir?
Su Kirliliğini Önlemek İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir?

Su kirliliği artan nüfus artışına paralele olarak her geçen gün etkisini göstermeye devam eden kirlilik türlerinden birisidir. Yaşanan bu kirlilik eğer önlem alınmaz ise önüne geçilemeyen bir kirlilik haline gelecek ve uzmanlara göre yaklaşık olarak 10 yıl içerisinde insanlar içme suyu sıkıntısı çekmeye başlayacak. Doğayı ve suyu seven kişiler bu kirliliğin önüne geçmek için su kirliliğini önlemek için alınacak tedbirler nelerdir konusunda bilgi istemektedir. Bu yüzden sizlere kısaca elimizden geldiği kadarı ile bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Su kirliliğinin oluşmasına neden olan en önemli faktör kanalizasyonların akarsulara ve göllere boşaltılmasıdır. Özellikle göl ve baraj kenarlarına yerleşim engellenerek ve kanalizasyon denetimi yapılıp suçlu olan kişilere yüklü miktarda ceza yazarak su kirliğinin önüne büyük ölçüde geçilebilir.

Dünya sularını kirleten bir diğer husus ise fabrika atıklarıdır. Atıkların yok edilmesi ekstra ekonomi gerektirdiğinden dolayı birçok fabrika atıklarını akarsulara bırakmaktadır. Atıklar içerisinde yer alan kimyasal maddeler suların kirlenmesine neden olduğu gibi balık ekosisteminin çökmesine hatta sularda balık yaşama alanlarının yok olmasına neden olmaktadır. Geçmiş yılları düşünüp İstanbul’da yer alan Haliç’i göz önüne alacak olursak kirlilik nedeniyle burada hiçbir balığın yaşamadığını hatırlayabilirsiniz.

  En Güzel Yeni Yıl Mesajları ve Etkileyici Yılbaşı Sözleri (2018)
Paylaş

Bir Cevap Yazın