Hollanda Ülke Profili

0
608
görüntülenme
Hollanda Ülke Profili
Hollanda Ülke Profili

Hollanda’nın çok büyük bir kısmı Batı Avrupa’dadır fakat Karaipler’de de 3 tane adası vardır. Topraklarının çoğu deniz seviyesinin altındadır. Bu yüzden de İngilizce “alçak ülke” anlamına gelen “Netherlands” ismini almıştır. Ülke, meşruti monarşi ile yönetilmektedir. Başkenti Amsterdam’dır. Ülkede en yaygın konuşulan dil ise Flemenkçe’dir. Hollanda; özellikle peynirleri, yel değirmenleri, laleleri, bisikletleri ve Holştayn cinsi inekleriyle tanınır.

Hollanda, çok güçlü bir ekonomiye sahiptir. Bu sebeple uzun bir zamandır Avrupa Birliği’nde önemli bir rol oynamaktadır. Dünyanın en fazla ihracat yapan ilk 10 ülkesi arasına girmektedir. Sahip olduğu işsizlik oranı ise AB ülkelerindeki en düşük orandır.

Çok zengin bir mutfak kültürüne sahip değildir. Yine de Amsterdam’da 185 farklı kültürden gelen göçmenler yaşar ve bu da ülkeye çok büyük bir zenginlik katar. Mutlaka denenmesi gereken kültürel lezzetlerin başında Hollanda peynirleri gelir.

Prinsengracht ve Hollanda Festivali de ünlüdür. Prinsengratch, Amsterdam’da kutlanır. Prinsengratch’taki kanalın üzerine bir sahne kurulur ve burada klasik müzik konserleri verilir. Hollanda Festivali ise en eski ve en büyük sanat festivalidir. Tiyatro, dans, opera ve müzikten oluşmaktadır.

Hollanda, laleleriyle de meşhurdur. Dünyanın en büyük lale üreticisidir. Hollanda’da lale sezonu mart ayından ağustos ayına kadar sürmektedir. Amsterdam’da Keukenhof adlı bir bahar parkı bulunur. Bu park alanında yapay göller ve heykellerle birlikte milyonlarca lale de görebilirsiniz.

  Yılbaşında Gezebileceğiniz Avrupa’nın En Güzel Şehirleri
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın