Dünyadaki En Sıradışı 7 Yer

0
2134
görüntülenme
Dünyadaki En Sıradışı 7 Yer
Dünyadaki En Sıradışı 7 Yer

Sürekli gördüğümüz klasik yerlere benzemeyen yerler, her zaman dikkat çekmektedir. Bu yazıyla dünyanın en sıradışı yerlerine bir göz atalım…

Gezegenimiz, muhteşem manzaralar, tuhaf topoğrafik özellikler ve çeşitli flora ve faunalar sunan yerler ile doludur. Yeryüzünde, gündelik hayatta gördüğümüze kıyasla garip veya olağandışı görünen pek çok yer var. Dünyanın en sıradışı yerlerinden bazılarını aşağıda sizler için listeledik.

Dünyadaki En Sıradışı Yerler

1Socotra, Yemen

Ejderha Kanı Ağacı (Dracaena cinnabari)

Burası dünyadaki en sıradışı yerlerden biridir. Bir an için, kendinizi farklı bir gezegendeymiş gibi hissedebilirsiniz. Ejderha Kan Ağacı, bu adanın önemli özelliklerinden biridir. Bu bitkinin dalları ona mantar benzeri bir görünüm kazandırır. Çöl gülü ilginç görünüme sahip başka bir bitkidir. Bu bitkinin gövdesi bir filin bacaklarına benzemektedir. Tüm bunlar ve diğer özellikler, Sokotra‘yı dünyadaki en sıradışı yerlerden biri haline getirir.

283-42, Grönland

83-42, Grönland

Burası dünyanın en kuzeyinde bulunan az sayıdaki araziden biridir. Kuzey Kutup Okyanusunda bulunan bu alan, aynı zamanda Schmitt Adası olarak da adlandırılmaktadır. 83-42 ile ilgili olağandışı veya benzersiz olan şey, çevrenin buzla kaplı olduğu halde arazinin bu bölümünün siyah kalmasıdır. Kapladığı alan alan 35×15 metre, yüksekliği ise sadece 4 metre’dir.

3Roraima Dağı, Venezuela

Roraima Dağı, Venezuela
Burası dünya’da ki en nemli yerlerden birisidir ve neredeyse her gün yağmur yağar. Güney Amerika’da bulunan dağ, 900 m. yükseklik ve 8 km. genişliğe sahiptir. Konikleşen diğer dağların aksine, Roraima Dağının, yükselen bir yapısı vardır. Burası hakkında başka ilginç bir bilgi de yüzeyinin kum taşlarından oluşmasıdır.

4Salar de Uyuni, Bolivya

Salar de Uyuni, Bolivya

Bolivya’da bulunan Salar de Uyuni adası nefes kesici manzarası ilgi çekmektedir. Salar de Uyuni Gölü, dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olarak bilinir. Burada tamamen tuzdan yapılmış bir otel bile bulunmaktadır. Bu adada bulunan dev kaktüsler de buranın benzersiz özelliklerinden biridir. Tüm bu özellikler Salar de Uyuni‘yi dünyanın en sıra dışı yerleri arasında göstermektedir.

  Norveç'te Bulunan Nefes Kesici 10 Yer

5Richat Yapısı, Sahra Çölü

Richat Yapısı, Sahra Çölü

Yapısı dairesel olup Ouadane, Mauritiana yakınlarındaki Sahra çölünde bulunur. Yaklaşık 50 km’lik bir çapa sahiptir. Richat Yapısı, uzay mürettebatı tarafından bir referans noktası / yer işareti olarak kullanılır. Yıllarca süren toprak erozyonu, bu yapının oluşumuyla sonuçlanmıştır. Daha önce bir meteoritin Richat Yapısını yaratmış olabileceği düşünülüyordu. Bununla birlikte, bu teori gözardı edildi; Ayrıca bu yapının düz zemini, göktaşının düşmesi hakkında ipucu vermez.

6Buz Otel (Jukkasjärvi), İsveç

Buz Otel (Jukkasjärvi), İsveç

Buz Otel, her yıl sonbaharda kar ve buz ile tesis edilen ve kışın turistik etkinliklere hizmet eden bir oteldir. Çelik ve kar karışımı olan bir madde, buz blokları için bağlayıcı malzemeyi oluşturduğu için, bu yapı için çerçevenin oluşturulmasında kullanılır. Alt dondurucular, bu buz yapısının korunmasına yardımcı olur. Torne Nehri‘nden alınan buz bu otelin yapımında kullanılır. Bu nedenle, dünyadaki olağanüstü yerlerden biridir.

7Cancun Sualtı Müzesi, Meksika

Cancun Sualtı Müzesi, Meksika

Bu sualtı müzesi Cancun kıyılarında Meksika bulunur; Önemli turistik mekanlar arasındadır. Bu müzeye yerleştirilen heykeller Jason DeCaires Taylor tarafından yapılmıştır. Bu eserlerin yaratılmasında pH nötr bir beton malzemesi kullanılmıştır. Bu müzede 400 heykel yer almaktadır.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın