Dünyadaki En İlginç Yer İsimleri

0
1114
görüntülenme

“Yok, artık!” dedirtecek yer isimlerini okumak için bir hayli çaba sarf edeceksiniz. Deneyip görün…

Hem yazılışı hem de okunuşuyla gazetecilere ve haber spikerlerine zor anlar yaşatan Eyjafjallajökul gibi belki de hiç duymadığınız birçok tuhaf isimli yer var. İşte onlardan sizin için derlediklerimiz…

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanat ahu, Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’nda bulunan 85 harfli bu ünlü tepe, Guinness rekorlar kitabında dünyadaki en uzun yer ismine sahiptir. Kısaltması ise 57 harfle Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu.

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanat ahu Maori dilinde, “Büyük dizli, dağlara tırmanan, bu civarlarda dolaşıp toprakları yutan Tamatea’nın sevdiği kişi için burun flütünü çaldığı zirve” anlamına geliyor.

105 harfli bir versiyonu daha bulunan Taumata-whakatangihanga koauau-oTamatea-haumai-tawhiti-ure-haea-turipukaka-piki-maunga-horo-nuku-pokai-whenua-ki-tana-tahu ise “Uzaklardan buralara sürüklenmiş olan, dağlara tırmanırken dizlerini bereleyen, yeryüzüne düşen ve toprakları kuşatan Tamatea tarafından sevdiği kişi için çalınan flütün tepesi” anlamına geliyor.

  Ülkeler ve Bayrakları
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın