Gezilmesi Gereken Kıbrıs’ın En Meşhur Yerleri

0
790
görüntülenme
Gezilmesi Gereken Kıbrıs'ın En Meşhur Yerleri
Gezilmesi Gereken Kıbrıs'ın En Meşhur Yerleri

Vizesiz turlar arasında en çok tercih edilenin Kıbrıs turları olduğunu biliyoruz. Üstelik uçaklı Kıbrıs turu seçeneğinin de olması bu ülkeye kısa zamanlı tatil seçeneğini de her zaman gündemde tutmuştur. Kıbrıs denildiğinde akla gelen ilk seçenek casinolar olmuş ancak gezilmesi gereken pek çok değere de sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımızda size görmeniz gereken yerler hakkında bilgi vermek istedik. Kıbrıs’a gittiğinizde birbirinden lüks Girne otellerinde konaklayabilirsiniz.

SURLARİÇİ

Lefkoşe bilindiği gibi dünyanın bölünmüş olan ilk yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Surlariçi ise çember şeklinde çevrilmiş olan ve içerisinde çok sayıda tarihi yapıyı barından bir yerdir. Şehrin havasını değiştiren bu tarihi alanı mutlaka görmeniz gerekiyor. Dar sokaklarında gezerken tarihe tanıklık ettiğinizi göreceksiniz.

BÜYÜKHAN

Kıbrıs’a gittiğinizde ne almalıyım diye düşünmenize gerek yok. Büyükhan birbirinden güzel hediyelik eşyaların satıldığı bir alan olarak karşınıza çıkıyor. Suriçi’nde bulunan bu handa mistik bir hava hakimm sizi şimdiki zamandan uzaklaştırarak geçmişe bir yolculuk yaptıracak. Ancak festival zamanına denk getirebilirseniz kendinizi daha şanslı hissedebilirsiniz.

SELİMİYE CAMİ

Selimiye cami Kıbrıs’ta Luzinyalılar döneminde yapılmıştır. Cami Suriçi’nde bulunuyor ve yapıldığı günden bugüne kadar görkemli duruşunu da her zaman muhafaza etmiş durumda.

BARBARLIK MÜZESİ

Kıbrıs’ta 1960’lı yıllarda kanlı noel şeklinde isimlendirilen tatsız olaylar yaşanmıştı. Bu olaylar sırasında Rumların saldırıları sonrasında Binbaşı Nihat İlhan’ın evinde olmadığı bir gece baskın yapıldı ve tüm ailesi katledildi. Evi ise o zaman hiçbir şeye dokunulmadan müze haline dönüştürüldü. Barbarlık müzesine girdiğinizde küvetteki kan lekesini ve duvarlardaki kurşun izlerini görebiliyorsunuz. Evin içerisindeyken adeta o ana tanıklık ediyorsunuz. Kanınızı donduracak olan bu müze size insan olduğunuzu bir kez daha hissettirecek.

ST.HILERION KALESİ

  Notre Dame Katedrali

Kale yine Lüzinyalılar zamanından kalma Kıbrıs’ta üç adet kale yer alıyor ve burası en güzeli diyebilirim. Kaleyi güzel yapan şey içine girdiğiniz zaman Girne’yi tüm güzelliği ile ayaklarınızın altında hissediyorsunuz. Kıbrıs’a gittiğinizde özellikle Girne’ye gelirseniz bu kale atlanmaması gereken bir yer.

PELLA PAIS MANASTIRI

Manastır Lüzinyalılar tarafından yapılmıştır. Şirin bir İngiliz mahallesinde olan manastırda dönem, dönem klasik müzik konserleri de düzenleniyor. Manastır tarihi olmasının yanı sıra müzikseverlerinde beğendiği bir yer olarak biliniyor.

Girne’nin doğusunda Beşparmak dağlarının yamacında Lüzinyanlılar’ın yaptığı bir manastır. Mekân olarak çok şirin bir İngiliz Mahallesi manzara ise komple Girne Mahallesi. Pella Pais’in içinde dönem, dönem klasik müzik konserleri oluyor. Özellikle o konserlerden birine mutlaka gitmelisiniz.

GİRNE KALESİ

Kıbrıs özellikle de Girne her zaman ticaretin merkezi olmuştur. Dolayısıyla tarih boyunca korsanlarla savaş hiç eksik olmamış. İşte bu savaşlarda Girne’nin savunmasını ön plana çıkardı. Girne kalesi bu amaçla inşa edilmiş ve zamanla artan saldırılar sonrasında kaleye eklemeler yapılarak güçlendirilmiş ve büyük Girne kalesi haline dönüştürülmüş.

Paylaş

Bir Cevap Yazın